Bitcoin

Způsobují poklesy kryptoměn termínové kontrakty obchodované na burzách?

V krypto komunitě je poměrně mnoho zastánců teze, podle které můžou za letošní propady kryptoměn futures.

Futures kontrakty na bitcoin se obchodují na burzách v USA od konce loňského roku, což koresponduje se začátkem klesajícího trendu této kryptoměny.

Zajímavé je, že podle analýz cena bitcoinu klesá v průměru o 18 procent v desetidenním období před expirací termínových kontraktů. To napovídá, že by tyto dvě věci mohly skutečně být spojené.

Tento závěr podporuje i zpráva sanfranciské centrální banky. „Rychlý růst a následný pád ceny po zavedení futures se nezdají být náhodné. Je to konzistentní v souvislosti s obchodním chováním, které typicky doprovází otevření futures trhů pro určité aktivum,“ uvedl státní FED ve zprávě.

Centrální banka se domnívá, že dokud nebyly k dispozici termínové kontrakty, pesimisté neměli moc možností, jak zaujmout short pozice na bitcoin, tedy spekulovat na jeho pokles. Převis optimistů proto hnal cenu nahoru, ale jakmile se začalo obchodovat s futures, pesimisté neboli medvědi převzali kontrolu.

Cena bitcoinu je diktována z drtivé většiny spekulacemi, protože reálné užití tato kryptoměna má minimální.  A to je podle sanfranciského FEDu problém, negativní trend podle něj může zvrátit právě reálná spotřebitelská poptávka.

„Pokud jiná kryptoměna začne být více používaná jako prostředek směny v trzích, kterým v současné době dominuje bitcoin, poptávka po bitcoinu se může náhle propadnout, protože na těchto trzích to bývá tak, že vítěz bere vše.“

Nutno podotknout, že se ale s bitcoinem vezou všechny ostatní kryptoměny. Z cenových pohybů je patrné, že velcí investoři zatím pořád berou kryptoměny jako jeden celek a nerozlišují mezi nimi. Pouhá změna na pozici největší kryptoměny by tedy podle mého nutně neznamenala osvobození pro ostatní.

Myslím, že osvobození pro ostatní kryptoměny, abych jejich ceny reflektovaly jejich skutečný potenciál, může přinést jen skutečné používání a skutečná poptávka.

Pokud například začnou banky a jiné finanční instituce používat XRP, jak Ripple slibuje, standardní poptávka převálcuje tu spekulativní a cena se začne chovat nezávisle na ostatních kryptoměnách.

To je podle mého východisko ze současné situace, soustředit se na kryptoměny, které budou skutečně používané pro každodenní transakce, a to ve velkém, aby běžná poptávka odstínila spekulanty.

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *