boj

XRP se přímo utká se SWIFTEM

Ještě letos si firmy budou moct vyzkoušet v přímém srovnání, jaké je to přesouvat peníze přes XRP a tradiční cestou přes SWIFT.

Ripple se se svými produkty snaží konkurovat SWIFTu. Ti z vás, kdo nevědí, co je SWIFT: je to dnes nejpoužívanější bankovní systém na mezinárodní převody peněz.

Problém SWIFTu je, že běží na technologiích z minulého století. Zatímco Ripple staví své produkty na blockchainových technologiích. SWIFT se pod tlakem Ripplu snaží reagovat vylepšeným systémem pod označením GPI, ale ten stále v mnoha ohledech zaostává za xCurrentem od Ripplu.

Unikátní možností RippleNetu je pak finančně vyrovnat mezinárodní převody peněz pomocí kryptoměny XRP. Likdvidita „on-demand“ aneb XRP jako přestupní měna, což eliminuje potřebu banky mít v zahraničí nabitý účet.

Poslední dny pak přinesly v tomto soupeření zajímavou zápletku. Nejdříve podnikový blockchain Corda integroval XRP do modulu plateb.

Pak SWIFT oznámil, že do Cordy integruje své platební řešení GPI, čímž se dostane do přímé konkurence s XRP. SWIFT chce integraci zprovoznit v září letošního roku a pak otevřít GPI i dalším blockchainům.

Aby toho nebylo málo, tak japonská bankovní skupina SBI, která je akcionářem Ripplu a má s ním i společný podnik SBI Ripple Asia, také investovala do hlavního vývojáře Cordy R3 a vytvořila s ním společný podnik.

SBI Group nepokrytě dává najevo, že chce XRP maximálně využít v mezinárodních platbách a že na něj bude spoléháno také v rámci Cordy. Jelikož spoluvlastní firmy Ripple a R3, které za těmito blockchainy stojí, může toho relativně snadno dosáhnout.

Zajímavé pak bude sledovat, do jaké míry se SWIFT otevře nebo neotevře spojení s XRP.

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *