Elektřina

XRP poráží bitcoin a ether v přívětivosti k životnímu prostředí

Diskuze kolem kryptoměn mají mnoho rozměrů, ten ekologický se nemusí na první pohled zdát relevantní, ale je velmi zajímavý.

Většina lidí zřejmě neví, jakým způsobem dochází k potvrzování transakcí v sítích kryptoměn a jaké to má dopady.

Kupříkladu dvě přední kryptoměny bitcoin a ether používají tak zvaný koncept proof of work, což je známější pod pojmem těžení, kdy počítače řeší složité matematické úlohy, na jejichž konci jsou vytěžené bloky blockchainu s odměnou za tuto práci.

Naproti tomu třetí největší kryptoměna XRP používá tak zvaný konsensus algoritmus, kdy transakce potvrzují na základě shody uzly v síti.

Nejde tu ani tolik o samotné potvrzování transakcí a jejich zapisování do blockchainu, protože to u těchto kryptoměn stejně nakonec dělají všechny uzly, ale primárně o řešení tak zvaného double spend problému, aby nebylo možné z jednotlivých „účtů“ posílat víc peněz, než mají k dispozici.

Životní prostředí může trpět

Koncept proof of work, který používají bitcoin a ether, je velmi náročné na hardwarový výkon a spotřebu elektrické energie. Zatímco consensus používaný XRP nijak zvlášť zátěž jednotlivých počítačů, potažmo jejich spotřebu elektrické energie nezvyšuje.

Vědci Sid John Leopold a Niclas Englesson ze stanfordské, respektive stockholmské univerzity, tyto tři kryptoměny porovnali s energetickou náročností amerického dolaru v síti Visa. Dospěli k zajímavým závěrům.

Bitcoin za rok spotřebuje 26,05 TWh elektrické energie, zatímco Ethereum 9,68 TWh, Visa 0,546 TWh a XRP dokonce jen 0,000536 TWh.

To například znamená, že energie, kterou spotřebuje ročně bitcoin, by stačila 2,4 milionu domácnostem na běžný provoz. V případě etheru je to zhruba 880 tisíc domácností, u Visy 41 tisíc domácností a u XRP pouze 50 domácností. Spotřeba Bitcoinu se rovná spotřebě středně velké země.

V penězích to znamená, že síť bitcoinu potřebuje ročně 3,1 miliardy dolarů na elektřinu, Ethereum 1,1 miliardy, Visa 65 milionů a XRP 64 tisíc (při ceně 0,12 USD za KWh).

Pokud tedy máte rádi kryptoměny i životní prostředí, máte nad čím přemýšlet.

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *