Krypto

Většina kryptoměn selže. Pozor na to, které kupujete

Nákupní horečka u etablovaných kryptoměn letos opadla, ale přes ICO se stále točí obrovské peníze, většinou podvodem.

ICO neboli initial coin offering je prvotní prodej nové kryptoměny. Různé projekty tímto způsobem získávají peníze na svůj rozvoj. Vytvoří vlastní kryptoměnu, naslibují hory doly, kryptoměnu prodají a získají od lidí peníze.

Podle různých statistik však 40 % ICO projektů selže hned v prvních měsících. Některé proto, že byly podvody od začátku, jiné kvůli nesmyslným či příliš ambiciózním cílům, další pak kvůli neschopnosti lidí, kteří za nimi stojí.

Boom kryptoměn nastal teprve loni, takže dlouhodobé statistiky nejsou, ale jsem si jistý, že první rok existence nepřežije většina kryptoměn, zatímco existenci v řádu let můžeme očekávat opravdu jen u zlomku projektů.

Přesto jsou ICO stále velmi populární, letos se přes ně vybralo už víc než za celý loňský rok, točí se přes ně miliardy dolarů. Na internetu najdete spoustu rádoby odborníků, kteří radí, do kterých ICO investovat. Ale v drtivé většině případů je to s cílem vlastního prospěchu.

Často se řeší spousta věcí kolem projektů a uniká to podstatné, tedy jestli kryptoměna má skutečný užitek a jestli řeší problém, který nelze vyřešit jinou cestou lépe. To je to nejdůležitější. Až pak je na řade zkoumat kvalitu týmu a další věci.

Sebelepší tým totiž nezajistí dlouhodobý růst hodnoty, pokud projekt nebude mít své reálné opodstatnění dané jeho užitečností.

Samozřejmě, můžete zkusit hrát hru rychlých spekulací a do ICO investovat a rychle prodávat, ale podle mě je to hra nebezpečná. Když je král nahý, nakonec se to vždy ukáže, a u kryptoměn se to podle mě bude ukazovat čím dál rychleji, protože trh začne být přesycený ICO.

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *