Kryptoměny podvod

Je většina kryptoměn podvod?

Čím dál častěji zaznívají negativní komentáře na adresu digitálních měn, tak se pojďme podívat, co je na nich pravdy.

Když například šéf banky JP Morgan prohlásil, že je bitcoin podvod, považoval jsem to spíš za úsměvné. Ptát se šéfa velké americké banky na bitcoin je jako ptát se ropné společnosti na elektromobily nebo globální oteplování…

Ovšem kritika kryptoměn zaznívá i z řad lidí, kteří v tomto oboru pracují a podporují ho. Dokonce i od lidí, jako je zakladatel Etherea Vitalik Buterin. A co konkrétně kritizují? Naprosto přebujelé ICO (Initial Coin Offering), které se vezou na vlně popularity kryptoměn a ve většině případů jsou o ničem.

Emisí nových kryptoměn máme v současnosti už kolem 100 za měsíc, což je naprosto šílené číslo. Kritika se týká toho, že většina těchto projektů nasazuje kryptoměnu tam, kde nedává smysl, kde nepřináší nic nového, a často zjevně jen za účelem vybrání peněz od veřejnosti.

Přes ICO totiž můžete snadno získat peníze zadarmo. Spousta projektů si totiž vymyslí ambiciózní cíle s tím, jak udělají revoluci v oblasti x nebo y, přičemž od začátku ti lidé vědí, že to nedokáží. Přesto rozprodají své tokeny a inkasují miliony dolarů.

A pak už nemusí nic dělat, investoři budou doufat, že kryptoměna bude růst na hodnotě, ale to se nestane a časem zanikne, protože o ni opadne zájem. Lidé stojící za projektem řeknou: sorry, prostě nám projekt nevyšel.

Problém je ten, že není přímá vazba mezi kryptoměnou a daným projektem, projekt se nikomu nezodpovídá. A tento mechanismus je čím dál častěji zneužívaný, a to je to, co je v současnosti předmětem kritiky. Se kterou ve velké míře souhlasím. Podle mě je přes 90 procent ICO o ničem a lidé v nich akorát přijdou o peníze.

To přesně říkají i přední osobnosti kryptoměn. Když lidé vidí, jak moc se za pár let znásobila hodnota bitcoinu, etheru, ripplu a dalších, hledají další měnu, kterou by mohli koupit hned na začátku a časem vydělat na jejím mnohonásobném růstu. A toho ICO zneužívají.

Sektor kryptoměn se kvůli nezodpovědným a podvodným ICO přehřívá. Co s tím? Chce to opatrnost, a pokud chcete investovat do kryptoměn, pořádně si prověřte každou, o které uvažujete. Ujistěte se, že má reálné použití, že za ní stojí tým skutečných odborníků se skutečným a životaschopným projektem.

Podle mého totiž většina kryptoměn, které vznikají dnes, tu za pár let nebude. Jsou to jen tunely na peníze. To ale nic nemění na tom, že kryptoměny představují klíčovou technologii, která velmi pravděpodobně změní hodně věcí v našem světě.

A pokud chcete spekulovat burzovním způsobem, určitě začněte na demo účtu na kryptoměny.

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *