Pokud neobchodujete s kryptoměnami napřímo, měli byste uvažovat jen o regulovaných brokerech.
Před časem jsem ve svém článku vysvětlil rozdíly mezi přímým nákupem kryptoměn a nepřímým obchodováním pomocí investičních nástrojů.
Je na každém, aby si zvolil cestu, která mu více vyhovuje. Podle mě byste ale měli vždy, kdy to bude možné, chtít spolupracovat jen s regulovanými společnostmi.
U kryptoměnových burz je to zatím stále komplikované, protože pokud se nepletu, jediná s licencí v Evropě je Bitstamp, která má poměrně omezenou nabídku kryptoměn. Vzhledem k měnící se legislativě by se ale časem mohl počet regulovaných burz rozšířit, zejména Malta jim zjevně otevírá dveře.
Co se týče kryptoměnových brokerů, situace je trochu jiná, najít regulovaného brokera už není tak těžké. A na tom byste měli trvat. Je třeba si uvědomit, že zatímco s burzou vstupujete do vztahu, který můžete rychle ukončit výběrem kryptoměny do vlastní peněženky, u brokera žádné aktivum fyzicky nevlastníte a jste zcela závislí na firmě, která ho provozuje.
Můžete například mít otevřenou dlouhodobou pozici ve velkém zisku, ale broker ji může zavřít a žádné peníze vám nevyplatit. A to se bohužel u neregulovaných brokerů a podvodných firem tohoto typu děje zcela běžně.
Vznikají desítky, či spíše stovky pokoutných brokerů na kryptoměny, kteří chtějí jen obrat lidi o peníze. Většinou ani žádné obchodování neprovozují, jen vás nechají koukat na grafy a otevírat fiktivní pozice.
Regulační úřady v zemích EU se shodují v tom, že nepřímé obchodování kryptoměn prostřednictvím nástrojů, jako jsou CFD nebo opce, podléhá regulaci. Tudíž hledejte jen mezi regulovanými brokery, abyste měli alespoň nějakou ochranu.
U regulovaných brokerů jsou vaše peníze na obchodním účtu pojištěné.