Kryptoměna XRP patří mezi nejvíce nepochopená digitální aktiva, přesto zřejmě směřuje na první místo.
Když se v krypto kruzích zmíníte o Ripplu, často bude vykázáni pryč s odůvodněním, že je XRP měna banksterů (spojení slova bankéř a gangster), že to ani není kryptoměna a tak dále. Všechno jsou to ale mýty.
Co je Ripple a XRP
XRP je digitální měna založená na blockhainu, je to tudíž kryptoměna. A není to kryptoměna bankéřů, vytvořila ji před lety skupina vývojářů, kteří ji později darovali softwarové společnosti Ripple, která dodnes vlastní většinu této měny.
Naopak, banky se doposud zdráhaly XRP použít, takže to určitě není kryptoměna bankéřů.
A abychom měli jasno v pojmech, tak Ripple je název společnosti, XRP je kryptoměna. Dříve se XRP říkalo ripple, ale teď už by se to dělat nemělo, aby nedocházelo k záměně mezi firmou a digitálním aktivem.
Proč XRP míří na vrchol
Uvedl jsem, že se banky zatím zdráhají použít XRP. Když Ripple před několika lety bankám předvedl řešení pro vypořádání mezinárodních převodů peněz prostřednictvím své kryptoměny, vše fungovalo dobře, ale nebyl připraven další nutný software, regulační úřady neměly o nové technologii ponětí a tak dále.
Ripple proto vytvořil software xCurrent, který je tak zvaným messaging systémem, stejně jako dnes hojně používaný SWIFT, ale je založený na blockchainu, takže mnohem rychlejší, levnější a bezpečnější.
xCurrent umožňuje zaúčtování mezinárodních finančních převodů, ale samotné vypořádání (settlement) probíhá klasickými, pomalými a drahými cestami přes nostro/vostro účty, kdy je potřeba mít v cílové zemi nabité bankovní účty.
Další zlevnění mezinárodních převodů je ale možné, a zde přichází ke slovu XRP. Během několika málo sekund je totiž možné převést fiat měnu na XRP a v cílové zemi pak XRP na cílovou měnu. To představuje úsporu dalších desítek procent v nákladech na převod a možnost uvolnit peníze z nostro/vostro účtů.
Pro mezinárodní převody peněz dnes testují XRP velké nebankovní finanční instituce, jako Western Union nebo MoneyGram. Bankám už ale také dochází, jaké výhody mají převody s využitím kryptoměny XRP a rovněž se zajímají o toto řešení.
Například konsorcium bank SBI v Japonsku spustilo aplikace Money Tap, která by v budoucnu měla využívat XRP. Stejně tak Santander už spustil aplikaci vyvinutou ve spolupráci s Ripplem a jeho oznámení o budoucím zavedení okamžitých mezinárodních převodů napovídá tomu, že i zde by se XRP mohlo dostat ke slovu.
A to je teprve začátek, když loni Ripple oznámil počet svých klientů mezi bankami a finančními institucemi, bylo jich více než 100. Teď se pravděpodobně blíží ke dvěma stům, navíc spolupracuje s desítkami centrálních bank.
Jak to všechno dopadne, nemůže s jistotou říct nikdo, ale XRP má podle všeho našlápnuto k masovému nasazení v sektoru, kde se točí biliony dolarů denně, což by ho mohlo katapultovat na pozici největší světové kryptoměny.
Dobrý článek. O Ripple a XRP koluje neskutečné množství mýtů a polopravd. Je vidět že autor to má opravdu nastudované a tím se řadí mezi TOP. Spousta „krypto-expertů“ pořád šíří nesmysly. XRP není klasická kryptoměna těžená jako Bitcoin. To označení XRP jako digitální aktivum je naprosto přesné. Pokud má XRP pořádně narůst na ceně bude třeba muset začít být používáno. Společnosti si jsou vědomy obrovských výhod, zlevnění a zrychlení plateb. Avšak se zdráhají, právě kvůli nejasnosti v regulacích. Jakmile toto bude právně ošetřeno, tak se to rozjede naplno. Zahraniční platba kamkoliv po světě za 4s za minimální poplatek v řádu centů. Technologii máme, jen je třeba připravit zákony.