XRP graf

Proč se Buterin mýlí a proč kryptoměny můžou opět letět vzhůru

Letošní rok zatím přináší nečekaně nepříjemný vývoj z hlediska kryptoměn, ovšem podle mého jde jen o iluzi.

Je úsměvné sledovat, jak lidé, kteří jsou považováni za odborníky, neustále musí upravovat své predikce o tom, kam se letos vyšplhají nebo nevyšplhají kryptoměny. Příkladem za všechny budiž Mike Novogratz a jeho předpovědi o ceně bitcoinu na konci roku.

Je vidět, že ani profesionální investoři a miliardáři nemají křišťálové koule, jejich předpovědi jsou do značné míry evidentně dány vlastními zájmy zhodnotit portfolia. Protože faktem zůstává, že mnoho lidí se snaží kopírovat investiční kroky těch velkých.

Když to shrneme, tak většina těchto veřejných osob letos postupně upravuje své předpovědi směrem dolů. Někteří, jako třeba spolutvůrce Etherea Vitalik Buterin, dokonce prohlašují, že dny raketových růstů jsou sečteny, že žádná kryptoměna už nemůže udělat tisíce procent. Ale to je zjevně mylný úsudek.

Určitě se nepovažuji za investičního profesionála a neposkytuji žádné investiční rady, ale stačí se podívat do grafů některých kryptoměn, abychom zjistili, že peníze připravené nastartovat velké růsty tu pořád jsou. Podle mě jen čekají, až jejich majitelé rozhodnou, že nastal čas.

Podívejte na obrázek u tohoto článku, je to denní graf měny XRP. V polovině října dokázala tato kryptoměna ztrojnásobit svoji hodnotu během pouhých čtyř dní! 300 % za procent čtyři dny sice ještě pořád není tisíc, ale když se podíváte na lehkost, s jakou cena letěla vzhůru, je vidět, že to, co se dělo loni zejména na konci roku, se může opakovat.

Neříkám, že se to určitě zopakuje, pouze říkám, že to zjevně technicky možné je. U zmíněného pohybu XRP je třeba si uvědomit, že nebyl dán žádnou konkrétní fundamentální zprávou, ale pouhými spekulacemi před konferencí Swell, kterou pořádá společnost Ripple, jež je hlavním investorem do ekosystému XRP.

Ten pohyb byl podle mého názorným příkladem chování velryb podle vzorce „nakupuj zvěsti a prodávej zprávy“ (buy the rumour, sell the news).

Už jsem o tom psal a znovu to tu zopakuji, do odvětví kryptoměn letos vstupují a investují obrovští finanční hráči, jako Fidelity Investments, New York Stock Exchange nebo Nasdaq. Tihle velcí hoši spravují biliony dolarů. Takže si položme otázku, jestli by bilionáři investovali do sektoru, který je mrtvý, který nemá budoucnost? Já si to nemyslím.

Můj názor je, že peněz připravených k napumpování do kryptoměn je v současnosti k dispozici více než kdy jindy v historii. Pouze čekají, až jejich majitelé spustí své plány. Vše tomu nasvědčuje. Ale až čas ukáže. Můj osobní odhad je, že během příštích osmi měsíců se s kryptoměnami stane něco velkého. Současný stav považuji za klid před bouří.

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *