Initial Coin Offering

Pozor na podvody s ICO kryptoměn

Získání kryptoměny v rámci Initial Coin Offering může být výhodné, ale také nebezpečné.

V loňské roce nastal boom ICO, tedy prvotních emisí kryptoměn. Lidé mají možnost v rámci ICO koupit novou kryptoměnu za cenu, která často, ne vždy, je nižší než při uvedení měny na burzu.

Ovšem vzhledem k tomu, že tvůrci kryptoměn nemají v rámci ICO prakticky žádné povinnosti vůči kupujícím, stal se z ICO oblíbený nástroj podvodu. Kreativita podvodníků v tomto ohledu nezná mezí.

To, že projekt nové kryptoměny může být jen zástěrou pro výběr peněz od lidí, je zřejmé. Že projekt nakonec neuspěje, majitelé můžou vědět nebo tušit dopředu, přesto inkasují peníze a rozprodají svoji kryptoměnu, která nikdy nebude mít reálný užitek.

Přijít o peníze ale můžete mnoha jinými způsoby. Oblíbené je rozesílání falešných e-mailů s výzvou poslat peníze na určitou kryptoměnovou adresu s tím, že už bylo zahájeno ICO. Pro tento typ podvodu se podvodníci musí zmocnit databáze registrovaných zájemců o danou kryptoměnu, což se jim často daří.

Když se hackerům podaří zmocnit přímo webových stránek projektu nebo některého z účtů v sociálních sítích, mají to ještě jednodušší s podstrčením své adresy na posílání peněz.

Někdy ani nemusí dojít k proniknutí cizích osob k účtům, objevil se i případ, kdy své osobní adresy na kryptoměny podstrčili zájemcům přímo členové týmu. Prostě se rozhodli projekt zradit a vybrat peníze na své účty.

Oblíbeným trikem je také tak zvaný airdrop, neboli distribuce kryptoměny zadarmo. Airdrop některé projekty skutečně využívají, ale také bývá zneužíván podvodníky, kteří si ho vymyslí a snaží se přes něj ze zájemců vyloudit jejich privátní klíče k účtům nebo rovnou jejich kryptoměnu. Nabídku formulují tak, že jim nejdříve musíte poslat určitou částku v kryptoměně, abyste pak dostali zpět větší.

Metod podvodníků s kryptoměnami je čím dál více a jsou čím dál sofistikovanější. Dávejte si proto velký pozor na to, komu posíláte peníze a kam vkládáte své soukromé klíče.

Kryptoměny jsou přelomovou technologií a jistě mají budoucnost, přičemž ICO může být dobrá cesta pro nákup za nejnižší cenu. Ale je třeba si vždy ověřovat všechny informace různými kanály, abyste se nestali obětí podvodu. Na místě je maximální opatrnost.

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *