S rozmachem kryptoměn se internet zaplňuje různými službami na cloudové těžení, které slibují nemalé zisky. Ale jsou to podvody.
Kryptoměny jsou zneužívány mnoha způsoby, kromě různých zaručených strategií, návodů, tipů a automatizovaných obchodních programů se podvodníci zaměřili také na těžení. A to nejen bitcoinu, ale i dalších kryptoměn, jako ether nebo litecoin.
Úskalí těžení
Obecně se ví, že odměnou za těžení neboli potvrzování transakcí v síti kryptoměny jsou její nové jednotky. Když tedy těžíte bitcoin, vaše zařízení řeší určité výpočetní úlohy a potvrzuje transakce, přičemž odměnou jsou vytěžené bitcoiny, které pak můžete prodat. Zjednodušeně řečeno.
Problém je ten, že se náročnost těžení na výpočetní výkon neustále zvyšuje. Zatímco v začátcích vám na těžení stačil vlastní počítač, dnes už to s ním nemá smysl, prodělali byste. Dominují speciální zařízení typu ASIC, ale použít můžete i pole výkonných grafických karet.
Ovšem nestačí zaplatit pouze těžební hardware, musíte také platit elektrickou energii, kterou při těžení spotřebuje. A spotřebuje jí opravdu hodně. Výsledkem je, že se s postupem času snižují marže těžařů, až jsme dnes dospěli do doby, kdy jsou v historickém srovnání minimální.
Můžou za to klesající ceny kryptoměn, spoustě těžařů se dnes nevyplatí těžit, protože náklady převyšují zisky, přesto to dělají, protože věří, že cena kryptoměny opět vzroste, takže prodají později.
Lživé nabídky
Proč to všechno vysvětluju? Aby bylo jasné, že internetové služby, které vám slibují desítky procent měsíčně z těžení kryptoměn, jsou všechny naprosto jasné podvody. Takových čísel prostě není možné dnes v těžení dosáhnout.
A zvlášť ne v tom cloudovém, kdy si najímáte hardware u nějaké firmy někde. Protože ta samozřejmě musí mít také nějaké zisky, takže vám hardware pronajme za víc, než by byly vaše náklady, kdybyste těžení provozovali sami.
Poctivé firmy na těžení ani nemůžou prezentovat žádná tvrzení o ziskovosti, protože nikdo neví, jak se budou ceny kryptoměn vyvíjet dál. Není tedy zřejmé, jaké výnosy budete mít z těžení, takže nemáte co porovnávat s náklady, které do toho vložíte.
Proto poctivé firmy na těžení jen řeknou, jaký výpočetní výkon (hashrate) vám pronajmou a za jakou cenu. Na vás je pak si spočítat, jestli se vám to může vyplatit, případně jak moc. Musíte spočítat několik scénářů podle různých možností vývoje ceny těžené kryptoměny a následně vyhodnotit, jestli to dává smysl.
Dneska cloudové těžení smysl nedává. Kryptoměny by musely znovu hodně posílit a/nebo ceny za těžební výkon výrazně klesnout.
Takže znovu, pokud vám někdo slibuje významné zhodnocení investic díky těžení kryptoměn, své peníze mu neposílejte, je to podvodník.
Kryptomeny si podvodnici nevybrali nahodou. V poslednich letech se o virtualnich menach hodne mluvilo, zejmena kdyz v roce 2017 hodnota kryptomen prudce vzrostla. Lide tedy vedi, ze kryptomeny existuji a ze pomoci nich nekteri lide extremne zbohatli. Jenze kryptomeny jsou vysoce rizikove, coz ostatne ukazal i rok 2018, kdy se hodnota Bitcoinu propadla o vice nez 70 %. Byt tedy hodnota kryptomen stridave klesa a roste, tak ziskove obchodovani kryptomen neni snadne. Spravne nacasovani nakupu a prodeje je zde klicove a pro nezkuseneho obchodnika prakticky nemozne.