burza

Pozor na rozdíly v investování do kryptoměn přes CFD

Investoři do kryptoměn si častou pletou investiční nástroje, které můžou použít, proto si pojďme vysvětlit rozdíly.

Rostoucí popularita kryptoměn přiměla řadu tradičních brokerů zařadit toto podkladové aktivum do své nabídky, což ovšem přineslo zmatky mezi nezkušené uživatele.

Základní rozdíl je v tom, že kryptoměnu můžete buď nakoupit přímo a vlastnit jí, nebo spekulovat na její ceny prostřednictvím investičního nástroje (CFD, binární opce apod.), aniž byste ji vlastnili.

Účelem tohoto článku není hodnotit, který způsob je lepší, každý má své výhody a nevýhody. Ovšem pokud investujete do kryptoměn, měli byste vědět, jakým způsobem a proč.

Přímý nákup

V minulosti bylo snadné odlišit přímý nákup od ostatních investičních metod, protože jinak v podstatě s kryptoměnami obchodovat nešlo. Nabízely je jen burzy, kde jste kryptoměnu zakoupili a mohli ji převést ze své burzovní peněženky do peněženky soukromé mimo burzu.

Poslední dobou ale někteří brokeři začali také nabízet přímý nákup, přičemž zatím jsme ve fázi, kdy často budete skutečně kryptoměnu vlastnit, ale nebudete ji zatím moct převést z burzy pryč, protože tato funkce ještě nebyla do platformy zapracována.

Kryptoměna je ale vaše, sedí ve vaší peněžence u brokera, nemáte otevřený žádný obchod a pasivně čekáte, jak se bude vyvíjet její cena, abyste později mohli prodat se ziskem.

Nepřímé obchodování

U brokerů ale můžete také obchodovat s kryptoměnami, aniž byste je vlastnili, nejčastěji prostřednictvím investičního nástroje CFD. Kryptoměna tedy není vaše, jen spekulujete na její cenové pohyby, což můžete dělat oběma směry, jak na růst, tak na pokles.

Poznáte to mimo jiné tak, že musíte mít otevřený obchod v platformě, abyste mohli spekulovat, přičemž nemáte žádnou peněženku, ve které by byl určitý zůstatek kryptoměny.

Zmatení může být dokonalé

U většiny brokerů a burz by měly být rozdíly jasné a měli byste vidět, jestli kryptoměnu nakupujete přímo do svého vlastnictví, nebo zda ji nenakupujete a jen prostřednictvím investičního nástroje spekulujete, jak se bude vyvíjet její cena.

Ale najdou se případy, kdy vám to nemusí být na první pohled úplně zřejmé. Například nedávno společnost Abra oznámila rozšíření své nabídky o určité kryptoměny, přičemž mnoho lidí podlehlo dojmu, že u ní můžou dané kryptoměny nakoupit přímo do své vlastnictví.

Jenomže pak se ukázalo, že Abra vymyslela jakýsi hybrid, kdy například při koupi ripplu (XRP) tuto měnu nevlastníte, ale jen jakýsi zástupný pár spojený s litecoinem.

Když se tedy rozhodnote investovat do kryptoměn a vyberete si způsob, důsledně se podívejte, co váš broker nebo burza skutečně nabízí, abyste udělali to, co máte skutečně v plánu, a například nežili ve falešném přesvědčení, že vlastníte nějakou kryptoměnu, když máte jen otevřenou obchodní pozici s CFD.

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *