Peníze

Peníze vám na kryptoměnách nikdo vydělávat nebude

Kryptoměnové podvody se množí čím dál rychlejším tempem, a proto je třeba před nimi varovat a popsat jejich základní rysy.

Co se děje

U finančních podvodů se situace opakuje stále dokola. Objeví se nějaký nový investiční nástroj či podkladové aktivum dostupné veřejnosti, podvodníci se toho chytí, začnou lidem slibovat jednoduché, zaručené, velké a rychlé zisky, a spousta lidí přijde o spoustu peněz.

Před více lety jsem tohle viděl u Forexu, před méně lety u binárních opcí, teď jsou v módě kryptoměny. A situace začíná být velmi vážná. Regulační úřady z různých zemí nestíhají na všechny podvody upozorňovat, natož je efektivně stíhat.

Britská FCA, francouzská AMF nebo belgická FSMA pravidelně vydávají aktualizované seznamy nových kryptoměnových podvodů, jejich celkový počet už jde do tisíců a nikdo nemá kompletní seznam. Každý den přibývají nové.

Lidé s nimi tak ztrácejí další a další peníze, protože kryptoměny jsou zatím obestřeny tajemstvím a mýty, málokdo jim skutečně rozumí, většina v nich vidí jen nástroj rychlého zbohatnutí.

Obrana

Přitom je poměrně jednoduché se chránit, stačí prostě akceptovat fakt, který všichni alespoň tuší, a to že peníze nejsou zadarmo, nikdo vám je zadarmo vydělávat nebude.

Všechny podvody totiž slibují velmi podezřele vysoké a jednoduché zisky. Často tvrdí, že ziskový program je zadarmo. Vždy ale po vás budou chtít nějaký vklad a budou tvrdit, že vám ho hodně rychle zhodnotí.

Jakmile vidíte sliby zisků 10 a více procent za měsíc, můžete si být jistí, že se jedná o podvod. U menších procent je třeba podrobnějšího zkoumání, ale skepse je pořád na místě, šance na poctivou nabídku malá.

Pokud je nabídka doplněna o tvrzení, jako že zisky jsou jisté, pravidelné, pojištěné a podobné žvásty, je to podvod. Ve finančním obchodování a u kryptoměn zvlášť žádné záruky neexistují.

A také si zjistěte, kdo za nabídkou stojí, pokud je to subjekt bez povolení alespoň jednoho evropského finančního regulátora, ruce pryč.

A co se týče těžení kryptoměn, tak to sice není regulované, ale už delší dobu není ani ziskové, takže jakékoliv slibované zisky z těžby kryptoměn jsou také jistý podvod.

Závěr

Kryptoměny jsou revoluční technologie, ale negenerují žádné snadné zisky široké veřejnosti. Letošní rok všechny kryptoměny cenově klesaly. Pokud někdo umí vydělávat spekulativním obchodováním, nebude vás prosit, aby vám zadarmo mohl vydělávat taky.

Pokud chcete na kryptoměnách vydělávat, musíte se to naučit. Obchodování si můžete vyzkoušet na bezplatném demo účtu u regulovaného brokera.

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *