Okamžik pravdy

Okamžik pravdy pro kryptoměny, XRP se chystá na masové nasazení

Kryptoměny jsou s námi už skoro jednu celou dekádu, ovšem jejich praktické užití je zatím stále v rovině experimentů. To by se mělo brzy změnit.

Bitcoin byl první, ovšem jeho reálné užití pokulhává, dokonce se s postupem času zhoršilo, když se ukázalo, že větší provoz v jeho síti transakce významně prodražuje a zpomaluje.

O moc lépe na tom není ani Ethereum, jehož zatím největším úspěchem v oblasti decentralizovaných aplikací byly digitální kočky, které dokázaly jeho síť dočasně přetížit. Podle DappRadaru mají jednotlivé aplikace běžící v Ethereu průměrně pouze desítky až stovky uživatelů denně.

Třetí největší kryptoměna, tedy XRP, má už skoro rok v provozu aplikaci Ripplu xRapid. Zatím se jedná jen o pilotní provoz, výhody mezinárodních převodů s využitím této kryptoměny zkouší společnosti jako Western Union, Money Gram nebo Cambridge FX.

Podle výsledků těchto pilotů přináší využití XRP při mezinárodních převodech úsporu 40 až 70 procent nákladů a zrychlení transakcí z dní na minuty.

Podle Ripplu přejde xRapid z beta verze do živého provozu ještě letos. Generální ředitel firmy Brad Garlinghouse dokonce uvedl, že minimálně jedna velká banka bude používat toto řešení už letos.

Je ale zřejmé, že likvidita kryptoměnových trhů, tedy nejen XRP, je zatím malá na převody velkých částek. Před Ripplem teď tedy stojí výzva, aby dokázal uvádět xRapid do provozu způsobem, který zajistí i budování likvidity.

Ukáže se tedy, jestli je XRP schopné masové nasazení. Měla by to být první kryptoměna, u které začne dominovat uživatelská poptávka nad tou spekulativní. První výsledky bychom měli vidět už letos, přičemž podle Ripplu by příští rok měly používat xRapid už tucty velkých bank. Pro kryptoměny tedy nastává okamžik pravdy.

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *