Přehnané nadšení z kryptoměn přinese zklamání těm, kdo si včas neuvědomí, k čemu je tato technologie dobrá.
Ne všichni investoři do kryptoměn se zamyslí nad tím, jak tato nová technologie funguje a co řeší za problém. Nechávají se unést historickými zisky a doufají v jejich brzké opakování. To je ale chyba.
Pojďme si připomenout, že kryptoměny především odstraňují potřebu centrální autority, které musí všichni účastníci digitálních transakcí důvěřovat.
To znamená, že kryptoměny, či spíše blockchainové technologie najdou uplatnění především v těch odvětvích, kde jsou náklady na důvěru vysoké, což je především ve financích, viz. bankovní poplatky.
Dále by se mělo jednat o problém, který už nyní existuje v digitální formě, což jsou například peníze. Protože řeči o tokenizaci všeho jsou sice hezké, ale pak se zbavíte výhody, kdy nemusíte nikomu důvěřovat.
Protože například transakce s kryptoměnou znamená, že v síti nemusíte věřit nikomu konkrétnímu, přesto k převodu dojde bezpečně bezpečně a prokazatelně.
Pokud ale budete chtít využít blockchain pro převod něčeho, co neexistuje jen v digitální formě, máte problém. Musíte totiž dané aktivum tokenizovat neboli převést do digitální formy, a teprve pak můžete pokračovat. Ovšem to nejde bez problémů.
Příklad: chcete využít blockchain pro obchodování se zlatem. Pak ale musí existovat někdo, komu budete důvěřovat a kdo zajistí, že je každý token v blockchainu krytý skutečným fyzickým zlatem. Jak vidíte, tímto ztrácíte hlavní výhodu kryptoměn.
To všechno uvádím proto, abyste si při fundamentální analýze a rozhodování o případném investování do kryptoměn rozmysleli, které měny řeší problémy, které skutečně nelze řešit efektivněji jinak. Nebo opačně, které se snaží aplikovat blockchain na něco, kde nepomůže moc nebo vůbec.
Internet už tu nějaký pátek máme, takže jsme vynalezli už spoustu šikovných řešení na spoustu problémů, které fungují efektivně bez blockchainu a kryptoměny nepotřebují.
A konečně je třeba si také uvědomit, že některé problémy sice řeší nejefektivněji blockchain, ale nepotřebuje k tomu žádnou kryptoměnu. A to je z pohledu investora nezajímavé.
Když například převedeme katastr nemovitostí do blockchainu, bude to posun vpřed, protože by tak bylo zajištěno, že nikdy nenastane neoprávněné přepisování dat. Ovšem v blockchainu by byla zapsána všechna data týkající se nemovitostí, žádná kryptoměna by k tomu nebyla třeba.
Na to všechno myslete především u emisí nových kryptoměn prostřednictvím ICO, protože většina projektů je odsouzena k neúspěchu právě proto, že nerespektuje výše uvedená fakta.