Burza Bittrex

Jak nakoupit kryptoměnu – krok za krokem

V tomto článku najdete stručný a jasný návod, jak nakoupit libovolnou měnu a držet ji.

V mainstreamových médiích se objevuje čím dál větší počet článků o kryptoměnách, protože toto odvětví velmi rychle roste, což vyvolává zájem veřejnosti. Ovšem podávané informace často navádějí lidi k předraženým nákupům kryptoměn ve směnárnách a bankomatech.

Pokud se chcete vyhnout zbytečným poplatkům, správná cesta vede přes burzu. Takže jak na to?

1. Vyberte si kryptoměnu

CoinMarketCap
Coinmarketcap.com nabízí užitečné přehledy všech obchodovaných kryptoměn.

Pokud čtete tento článek, předpokládám, že už máte své favority, a já nijak nehodlám radit, co koupit. Ale je to první krok, který si musíte ujasnit, protože od toho se odvíjí všechny další.

Pro přehled o existujících kryptoměnách a vývoji jejich cen můžete použít web Coinmarketcap.com. Uvidíte, že je z čeho vybírat.

Při výběru kryptoměny byste si také měli zjistit, do jaké digitální peněženky ji lze uložit. Na oficiálních stránkách měny byste měli najít doporučovaná řešení, jde tu o bezpečnost, takže výběru věnujte velkou pozornost.

2. Vyberte si burzu

Burzy, kde se s kryptoměnou obchoduje
Tady uvidíte burzy, na kterých se s danou kryptoměnou obchoduje.

Kryptoměn je více než tisíc, a zatímco třeba bitcoin nabízejí snad všechny burzy, ostatní měny najdete jen na některých. Takže podle toho, jakou jste si vybrali kryptoměnu, si musíte vybrat burzu, na které se s ní obchoduje.

Kde se s jakými kryptoměnami obchoduje, zjistíte také na Coinmarketcap.com. Pro příklad tohoto článku řekněme, že jsme si vybrali ripple (XRP). Rozklikneme tedy na Coinmarketcap Ripple a přesuneme se na záložku Markets. Na ní uvidíte, na jakých burzách se s ripplem obchoduje. Mimochodem přímo pod názvem měny najdete na stejné stránce také odkaz „Website“, který směřuje na oficiální stránku dané kryptoměny.

Pokud je k dispozici víc burz, což zpravidla je, je třeba si vybrat. Netroufám si žádnou doporučovat, protože burz je mnoho, nové vznikají, jiné zanikají a za žádnou se pochopitelně nemůžu zaručit. Fakt je ten, že v současnosti jediná regulovaná burza v Evropě je Bitstamp.net. Ta ale nabízí jen bitcoin, ethereum, ripple, litecoin a bitcoin cash, ovšem pro tyto měny bych osobně volil právě tuto burzu.

Ať už si zvolíte jakoukoliv, hledejte na internetu recenze a snažte se zjistit, jestli na ní nejsou stížnosti. Větší či menší problémy měla snad každá burza, takže je třeba vyhodnotit, jak moc vážné byly. Od věci samozřejmě není ani srovnání poplatků, které si burzy účtují za vklady, výběry a obchodování.

Rovněž je třeba si uvědomit, že kryptoměny zažívají obrovský boom, takže jsou všechny burzy přetížené pod návalem nových uživatelů a otevření nového účtu trvá déle než obvykle.

3. Otevřete si účet na burze

Jakmile máte vybranou burzu, otevřete si na ní účet. Počítejte s tím, že budete muset projít ověřením identity. To zpravidla spočívá v tom, že budete muset poslat naskenovanou občanku a nějakou fakturu prokazující adresu vašeho trvalého bydliště.

Identitu ověřují větší burzy, musí to dělat kvůli zákonům proti praní špinavých peněz. Správně by to měly dělat všechny, ale malé burzy tento krok často vynechají. To se vám sice může líbit, na druhé straně to ale znamená riziko, že ze dne na den zasáhnou úřady a burzu zavřou. Ověřování identity prostě patří k serióznosti, je to znamení, že burza chce fungovat legálně.

Jakmile bude vaše totožnost ověřená, dostanete zelenou pro obchodování.

4. Vložte si peníze na obchodní účet

Abyste mohli nakoupit kryptoměnu, musíte si nejdřív na obchodní účet na burze poslat běžné peníze. Pokud budu pokračovat v našem příkladu nákupu ripplu na Bitstampu, nejlevnější je poslat eura prostřednictvím SEPA převodu, ten je zatížen nejnižšími poplatky.

Převody peněz na burzy jsou krokem, kdy vám může utéct nejvíc peněz. Něco bude chtít vaše banka za odchozí platbu do zahraničí, něco může chtít také burza za příchozí platbu. SEPA platby v rámci Evropské unie jsou předvídatelné, co se poplatků týče. Také jsou relativně rychlé, vklad burza obvykle potvrdí během dvou až čtyř dnů.

Pokud budete posílat peníze jiným způsobem, mimo EU a/nebo třeba dolary, počítejte s tím, že si zprostředkující banky po cestě napočítají poplatky, které dopředu nikdo nedokáže s jistotou spočítat. A převod bude trvat delší dobu. Osobně se mi stalo, že mi u jedné platby byly strženy nemalé poplatky, a po několika týdnech stržené další nemalé poplatky s tím, že si nějaká zprostředkující banka ještě něco doúčtovala…

Údaje pro převod peněz zjistíte v sekci Deposit na vaší burze. Udělejte všechno přesně podle instrukcí burzy, aby vám vaše peníze byly co nejdříve připsány na obchodní účet. Zejména dávejte pozor na poznámky, které je k převodu třeba přidat, slouží jako variabilní symbol, který zajistí přiřazení platby k vašemu účtu na burze.

5. Nakupte kryptoměnu

Bitstamp
Obchodování na burze Bitstamp

Jakmile budete mít na obchodním účtu na burze peníze, můžete přistoupit k nákupu samotné kryptoměny. Tady pozor, některé burzy nabízí přímý nákup jaksi mimo obchodní platformu (mimo grafy), ale ty bývají nevýhodné, mají určitou přirážku, vždy si srovnejte nabízenou cenu s aktuální tržní cenou.

Proto je nejlepší si otevřít přímo obchodní platformu a zadat obchodní příkaz. Když použijete příkaz typu Market (Instant), objednávka se realizuje za aktuální cenu, která je k dispozici, což znamená, že může dojít ke skluzům a nakonec dostanete cenu o trochu horší nebo i lepší. Prostě co trh v danou chvíli nabídne a nemusí to být zrovna ta cena, která svítila v grafu, když jste kliknuli na obchod.

Když použijete objednávku typu Limit, tak plnění dostanete za nastavenou nebo pro vás výhodnější cenu. Teoreticky se ale také může stát, že trh ujede pryč a nikdy se už k té vaší ceně nevrátí, takže se vaše objednávka nikdy nerealizuje. Takže musíte zvážit, který typ objednávky použijete. Pro spekulanty je tu ještě objednávka typu Stop, která se spustí, jakmile cena dosáhne vámi zvolenou hodnotu.

Jakmile obchod proběhne, odečtou se vám peníze z účtu a přičte se nový zůstatek v kryptoměně. Tímto jste se oficiálně stali vlastníky dané kryptoměny.

6. Převeďte si kryptoměnu do vlastní peněženky

Výběr kryptoměny z burzy
Tady byste zadali výběr nakoupených ripplů do vlastní peněženky.

Pro účely tohoto článku předpokládám, že kryptoměnu chcete nakoupit, abyste ji delší dobu drželi. Pokud chcete pravidelně obchodovat, tak ji budete potřebovat na burze.

Když ji tedy chcete držet déle, převeďte si ji z burzy do vlastní peněženky. Důvod je prostý, burza může zkrachovat, může být napadena nebo třeba uzavřena úřady, přičemž byste o kryptoměnu mohli přijít.

Už v prvním kroku jste si měli vybrat peněženku, kterou použijete, takže z té peněženky zkopírujte veřejný klíč/adresu (slouží jako číslo účtu) a na burze jděte do sekce Withdrawal(s) (výběry), kde zadáte příkaz k výběru kryptoměny, přičemž uvedete svůj veřejný klíč jako adresu peněženky, do které mají být peníze převedené. Věnujte tomuto kroku mimořádnou pozornost, protože pokud uděláte chybu (napříklád zadáte špatnou adresu), peníze se můžou nenávratně ztratit!

Burza po nějaké době (zpravidla ten samý den) pak potvrdí a realizuje váš výběr a vy budete mít svoji kryptoměnu ve své peněžence. Pokud peníze neuvidíte ve své peněžence hned po odchodu kryptoměny z burzy, nepanikařte, převody trvají různě dlouho v závislosti na kryptoměně. Nejhorší je to v současnosti s bitcoinem, kdy převody trvají hodiny, v některých případech i dny, nejlepší je s ripplem, kdy trvají jen sekundy od chvíle, kdy byl převod fyzicky realizován.

A nezapomeňte svoji digitální peněženku zálohovat a udržovat v bezpečí, protože pokud by se někomu podařilo peníze z ní převést pryč, nebo pokud by se vám například porouchal počítač a nešlo obnovit data, už vám kryptoměnu nikdo nedokáže vrátit. Bezpečnost a zálohování peněženek je kapitola sama pro sebe.

HODL!

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *