Exit

Mějte připravenou exit strategii aneb kryptoměny nejsou jen o nakupování

Pokud jste investovali do kryptoměn, můžete mít vrásky na čele, i když budou hodně růst.

Investiční obchodování vždy bylo a bude o strategiích, které se skládají ze dvou hlavních složek, a těmi jsou pravidla pro vstupy do obchodních pozic a pravidla pro výstupy z obchodních pozic. Obojí jsou stejně důležité.

Jinak řečeno musíte vědět, kdy budete nakupovat, ale také kdy budete svá aktiva prodávat. A to může být těžší, než se zdá.

Ne nadarmo je vedle termínu FOMO (fear of missing out), který označuje strach z toho, že vám cena ujede, a z toho vyplývající zbrklé nakupování v růstové fázi, známý také termín FOCO (fear of cashing out), který označuje strach z vystoupení z obchodní pozice, když je cena nahoře a vy jste v zisku.

Není totiž vůbec jednoduché si říct, že teď pozici uzavřete a spokojíte se nějakými zisky, když cena roste. Protože vás určitě napadne, že cena může růst ještě víc a že vy můžete vydělat ještě víc. Jenomže cena může také spadnout a vy přijdete o své zisky.

Takže je nutné si připravit exitovou strategii, stanovit si profit targety neboli ceny, za které budete prodávat kryptoměny, které držíte.

Samozřejmě, že nemusíte všechno prodat naráz. Až ceny porostou, můžete prodávat části svých portfolií na různých cenových úrovních.

Nemusíte mít ani předem stanovené přesné cenové úrovně, můžete se řídit například nějakými technickým ukazateli pro určení výstupů. Nebo můžete na základě studie předchozích růstů odhadnout, jak dlouho může trvat ten další a orientovat se podle času. Nebo podle první vlny nového růstu stanovit cenové úrovně pro výstupy. Možná se vaše pravidla nenaplní při další vlně růstu a budete čekat na tu následující.

Možností je mnoho, ale určitě je vhodné mít dopředu připravená pravidla pro ukončení vašich pozic a inkasování zisků. Ať už to budou jasné cenové úrovně nebo trochu volnější pravidla vycházející z analýzy pohybů, až přijdou, něco byste mít připravené měli.

Nejhorší je váhat a prováhat příležitosti inkasovat dobré zisky. Svoji exitovou strategii pak chladně realizujte a ničeho nelitujte. Ano, cena pak třeba půjde ještě víc nahoru. Ale obchodování není o vychytání všech pohybů v celém rozsahu, to je nemožné. Takže si připravte strategii pro inkasování zisků, které vás uspokojí.

A připravte si to teď, když jsou trhy dole a v klidu. Protože až ceny opět poletí nahoru, a já věřím, že poletí, tak budete nervózní a nebudete mít potřebný klid na přemýšlení. Obchoduje se kvůli ziskům, takže si je definujte a buďte připraveni je inkasovat.

K tomu také patří mít připravený scénář pro technickou realizaci inkasování zisků, to znamená ověřený účet či účty na kryptoměnových burzách, přes které transakce provedete. Všechno pak může jít rychle, burzy můžou být zahlcené jako při posledním růstu a neschopné ověřovat nové uživatele, takže mějte vše připravené dopředu.

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *