Velryba

Kryptoměny můžou být decentralizované, přesto je s nimi manipulováno

Pokud kryptoměny považujete především za podkladové aktivum pro investování, měli byste vědět, že nebudete ochráněni před hrami velkých hráčů.

Na začátek pro jistotu zopakuji, že technologii kryptoměn považuji za velmi přínosnou, že kryptoměnám fandím a že doufám, že se prosadí v co nejvíce oblastech.

Zároveň si ale myslím, že je třeba mírnit přehnaný optimismu a iluze, se kterými se často v komunitě lidí kolem kryptoměn setkávám.

Jedním z mýtů je, že podstata kryptoměn zabrání tomu, aby s nimi bylo manipulováno, na rozdíl od jiných aktiv či měn, jejichž celková emise není pod veřejnou kontrolou.

S kryptoměnami totiž manipulováno je. A tím teď nemyslím manipulaci ve smyslu pochybných těžařských praktik, o kterých se spekuluje, teorii 51procentního útoku a podobné.

Jde mi o to, co se stalo zkraje minulého týdne, kdy na kryptoměnách nastal tak zvaný flash crash, tedy bleskový pád. Nebyl první a velmi pravděpodobně ani ne poslední. Ovšem tento jsem shodou okolností sledoval v přímém přenosu.

Na vlastní oči jsem pak viděl, jak celková tržní kapitalizace kryptoměn klesla během 10 minut o 40 miliard dolarů. Ze zhruba 340 miliard dolarů, tedy o nějakých 12 procent během deseti minut. To číslo samo o sobě je velké, ale ještě důležitější je kontext.

Díval jsem se v tu dobu na Coinmarketcap.com a při tom pádu bylo v jednu chvíli v červených číslech za poslední hodinu a 24 hodin 96 procent z top 100 kryptoměn. Od toho si odečtěte Tether, jehož cena je víceméně fixní, a zbývají vám jen tři kryptoměny, které nebyly postiženy tím masivním výprodejem.

To všechno během deseti minut, což značí, že je tu obrovský spekulativní kapitál ovládaný úzkou skupinou lidí, jehož celkovou velikost nikdo nezná, rozložený po všech kryptoměnách. Když se pak jeho vlastníci rozhodnou, tak koordinovaně můžou sundat prakticky celý trh, a to velmi rychle. Silně pochybuji o tom, že pád z minulého týdne byl maximem, kterého jsou schopni dosáhnout.

Minulý týden nebyly žádné zásadní fundamenty, které by byly důvodem pro nastalý pád, tedy určitě ne pro pád celého odvětví. Zřejmě jen nějaké velryby koordinovaně vybíraly zisky, nebo sledovaly jiné cíle. Pro obyčejné investory to znamená, že jsou ve stejné situaci jako na tradičních trzích. Tedy že pokud se velryby rozhodnou, tak vám můžou vmžiku zničit zisky, i když fundamentální důvod pro pád ceny neexistuje.

Tím, že jsou kryptoměny decentralizované a víceméně anonymní, na rozdíl třeba od akcií a podobných podkladových aktiv, vůbec není zřejmé, kdo je vlastní, což není až tak podstatné, ale hlavně po jakém množství jsou rozdělené mezi majitele, zda některé skupiny neovládají některé kryptoměny zcela.

A to je třeba si uvědomit a zvýšit opatrnost při obchodování. Nikdo neví, jestli neexistuje někdo, kdo dokáže vaší kryptoměnu shodit ze dne na den do obrovského propadu. Money management je tu tak stejně důležitý, ne-li ještě důležitější než u klasického tradingu.

A na závěr si neodpustím jednu poznámku, která se ortodoxními kryptoměnařům nebude líbit. Jsme svědky paradoxu, kdy krypotměnová komunita ohrnuje nos nad ripplem, protože byl stvořen firmou a většinu tokenů stále vlastní firma s transparentní strukturou a chováním, viz. nedávný lock up volných tokenů do escrow.

Na druhé straně jsou tu adorovány kryptoměny, které mají při nejlepším v rukou sice netransparentní, ale alespoň známí těžaři, nebo hůř, kryptoměny, o kterých se neví, kdo je může skrytě ovládat. A jsou ignorovány znaky zjevných tržních manipulací, jako byl pád minulý týden.

1 názor na “Kryptoměny můžou být decentralizované, přesto je s nimi manipulováno”

  1. Zdravím, to že padají všechny měny, když padá Bitcoin, není způsobeno tím, že by se všude prodávalo naráz, ale je to způsobeno tím, že veškerý kryptotrh je závislý na kurzu BTC / USD. A když se mění kurz BTC, tak se automaticky přepočítají všechny kryptoměny, takže jsou vlastně provázané 2x. Což je blbý. Čistě hypoteticky, pokud by BTC padl na nulu, tak budou nulový všechny kryptoměny bez výjimky. Ceny by mely být na coinmarketcap a vvubec dělaný vůči stabilní měně, třeba USD, pak by se pouze měnila cena BTC a neovlivnovalo to cenu celého trhu. Bohužel daný detail si moc lidí neuvědomuje a panikaří a to je pak problém 🙁

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *