Kritika Bitcoinu

Kryptoměny čelí kritice, je ale opodstatněná?

V posledních dnech se sešlo několik zpráv negativních pro kryptoměny, které se podepisují na celkovém poklesu trhu.

Současný pokles začal, když Čína zakázala Initial Coin Cofferings (ICO) do doby, než přípraví jejich regulaci. Pak se objevily zvěsti, že by mohla zakázat i burzy s kryptoměnami, ty se ale nepotvrdily.

Dále se k ICO a kryptoměnám vyjadřují regulační úřady, například z USA, Kanady a Velké Británie. Ty upozorňují, že nákup digitálních měn je velmi rizikovou investiční činností v neregulovaném prostředí a že některé ICO ze své podstaty podléhají regulaci, i když se jí vyhýbají.

No a pak jsou tu veřejně známé osoby, jako generální ředitel banky JPMorgan Jamie Dimon, který označil Bitcoin za podvod, který je dobrý tak akorát pro drogové dealery. K tomu dodal, že by ze své firmy okamžitě vyhodil kohokoliv, koho by přistihl, že s Bitcoinem obchoduje. Nejen proto, že kdo s touto kryptoměnou obchoduje, je podle něj hlupák.

Dimon volil velmi silná slova, čímž dle mého názoru potvrdil určitou zaujatost. Kryptoměny mají potenciál změnit staletí staré přístupy k financím, které reprezentuje jeho banka. Zřejmě se tedy brání změnám a pokroku. Čas ukáže.

Faktem je, že kryptoměny pokračují v korekci. Silný support pro Bitcoin je v současnosti kolem 3000 dolarů, takže uvidíme, jestli na něj dojde a jestli jako support tato hodnota skutečně zapůsobí.

Dalším faktem je, že je odvětví kryptoměn hodně „nahajpované“, protože rychle roste, takže se do spekulací hrne hodně lidí, a to i nezkušených, s vidinou rychlého zhodnocení kapitálu. To má za následek, že v získávání kapitálu jsou úspěšné i ICO, které jsou o ničem, nemají žádný funkční prototyp, zkušené lidi, zázemí, a dokonce i jejich nápad je špatný.

Přes ICO se teď snaží získat peníze i projekty, které řeší už dávno vyřešené věci a které jsou snadno a dobře řešitelné i bez kryptoměn. Takže podle mě tu určitou bublinu máme, a ta jednou splaskne. Myslím, že ten čas teprve přijde, protože počet ICO zatím roste a většině se pořád daří.

Proto musím neustále opakovat, že pokud chcete obchodovat a spekulovat, není od věci si to nejdříve vyzkoušet na demo účtu pro kryptoměny. A pokud se pak pustíte do reálného investování, pořádně si prolustrujte každou měnu, do které chcete své peníze vložit.

Většina kryptoměn je podle mě k ničemu, ale pořád je jich hodně, které mají reálné užití, potenciál tu být dlouho a růst na hodnotě. Proto je třeba si dobře vybírat. Nespoléhal bych se jen na technickou analýzu, protože ta při splasknutí bubliny lehce selže, důležitá je také ta fundamentální.

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *