Ripple

Kolik je k dispozici XRP a jaká je jeho skutečná tržní kapitalizace

Kolem druhé největší kryptoměny se opět vedou spory, tentokrát na téma počtu jednotek v oběhu a tržní kapitalizace.

XRP je od svých počátků kryptoměnou, která stojí tak trochu stranou ostatních. Ne proto, že by se nějak zásadně lišila po technické stránce, ale protože dlouho čelí silné komunitě jejích odpůrců.

Původy odporu lze najít v tom, že společnost Ripple, jež na XRP ledgeru staví svá řešení pro mezinárodní převody peněz, od začátku spolupracuje se systémem (rozuměj banky, regulátoři, vlády), zatím bitcoin maximalisté a jím podobní měli, a někteří možná dodnes mají za to, že kryptoměny můžou rovnou a rychle nahradit národní měny.

Všechny ostatní výtky vůči XRP jsou liché a nepravdivé, jako že se jedná o centralizovanou kryptoměnu, že Ripple může zmrazit účty držitelů XRP, že Ripple může libovolně vytvářet nové jednotky XRP, že XRP není ve své podstatě kryptoměna a tak dále.

Jsou to nepravdy šířené ať už záměrně či z neznalosti, v každém případě nemají s realitou nic společného. Komunita odpůrců XRP je ale silná, takže nesmyslů se šíří hodně. Všimnul jsem si ale letos, že tábor zastánců XRP sílí a že do něj přibylo mnoho bývalých odpůrců, kteří si uvědomili realitu.

Tržní kapitalizace kryptoměnJeden z posledních sporů je teď veden na vyšší úrovni. Jde o to, jaká je skutečná tržní kapitalizace XRP. Tržní kapitalizace každé kryptoměny je počítána tak, že se vynásobí hodnota jedné jednotky kryptoměny celkovým počtem jednotek v oběhu.

Přehledy kryptoměn jsou pak většinou dělány právě podle tržní kapitalizace, ve které od začátku vede bitcoin. Druhé je teď delší dobu XRP, které předstihlo ether. Ovšem spor se vede o to, kolik jednotek v oběhu XRP má a jestli jeho tržní kapitalizace není ve skutečnosti víc než dvojnásobě větší, než kolik ukazuje Coinmarketcap.com, což je světově nejpoužívanější web na toto téma.

V čem je problém? Když bylo vytvořeno XRP, vzniklo 100 miliard jednotek. Každou transakcí se zlomek jednotky navždy zničí, takže počet neustále klesá, nyní je jich 99,99 miliardy. Většinu XRP před lety získala společnost Ripple.

Ripplu teď patří něco kolem 60 miliard XRP, ovšem aby společnost vyvrátila mýtus, že zničí svůj majetek a na trh vrhne všechny jednotky, loni uzamkla pomocí smart kontraktů 55 miliard XRP, přičemž každý měsíc dochází strojově k uvolnění jedné miliardy. Ale ani tu Ripple nikdy neutratí, většinu každé miliardy každý měsíc opět uzamkne na další období 55 měsíců.

A právě weby jako Coinmarketcap počítají mezi jednotky v oběhu jen ty, které nejsou uzamčené smart kontrakty, takže celkovou tržní kapitalizaci počítá jen podle 40,3 miliardy jednotek. Zatímco jiné weby, jako Yahoo nebo Forbes, počítají tržní kapitalizace XRP podle všech existujících jednotek, tedy 99,9 miliard.

Výsledek je, že na některých webech uvidíte celkovou tržní kapitalizace v hodnotě 13,6 miliardy dolarů, na jiných 33,4 miliardy. Všude ale XRP patří druhé místo za bitcoinem.

Kde je pravda? Nechť si každý udělá názor sám. Podle Ripplu by se mělo počítat do oběhu všech 99 miliard, protože se každý měsíc část uzamčených peněz uvolňuje a jsou k dispozici.

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *