Peněženka na kryptoměny

Když nemáte kryptoměnovou peněženku pod kontrolou a jste v průšvihu

Kryptoměny nejsou ničemu podobné, a proto přinášejí několik nových elementů v oblasti bezpečnosti, které je třeba si osvojit.

Z diskuzí o kryptoměnách jsem nabyl dojmu, že v obchodování převládá strategie nakoupit a držet. To je podle mě v pořádku, samozřejmě pokud je každé obchodní rozhodnutí podloženo důkladnou fundamentální analýzou.

Ale tato strategie může dopadnout velmi špatně, i když se cena kryptoměny bude vyvíjet tak, jak jste čekali. A to v případě, kdy o svoji kryptoměnu přijdete, protože jste nebyli jediní, kdo k ní měl přístup.

Je třeba neustále opakovat a zdůrazňovat, že k úplnému ovládnutí jakéhokoliv účtu s kryptoměnou stačí znát soukromý klíč. Ten tedy musíte střežit jako oko v hlavě a nesdělovat ho nikomu, komu nechcete.

Tohle bohužel spousta lidí neví a pak se dostanou do situace, kdy použili peněženku třetí strany a najednou nemají ke své kryptoměně přístup. V první řadě je proto třeba si zjistit, jak vypadá soukromý klíč k účtu dané kryptoměny.

Pro dlouhodobé uložení kryptoměny pak volte jen takové peněženky, u kterých vlastníte soukromý klíč, přičemž ho vlastníte jen vy.

Peněženek na různé kryptoměny je nespočet a mnoho z nich vám soukromý klíč vůbec neposkytne, jen jakési zástupné heslo, a tím nemyslím recovery phrase/seed. Takže pak ani nemusí jít o špatný úmysl, ale pokud se na daném řešení něco pokazí, vy už se ke svému účtu nedostanete.

Na druhé straně když vlastníte soukromý klíč ke svému účtu, peněženku můžete načíst kdekoliv jinde. Připomínám, že každá peněženka je v podstatě jen nástrojem pro uchování a případné použití soukromého klíče k interakci se sítí kryptoměny, fyzicky v sobě žádné tokeny nedrží.

Dávejte si také pozor, kdo danou peněženku naprogramoval a jestli se jedná o důvěryhodnou stranu. Protože i když máte svůj soukromý klíč, tak o své peníze můžete přijít, pokud je peněženka vytvořená s úmyslem tajně poskytnout váš klíč i někomu jinému.

Jaké řešení použít, nelze obecně říct, každá kryptoměna má svá specifika a peněženky. Komunita kolem dané kryptoměny většinou dokáže poradit, které řešení je spolehlivé a bezpečné.

Kapitolou samou pro sebe jsou hardwarové peněženky jako Trezor nebo Ledger. U nich nezískáte soukromý klíč, ale dostanete recovery seed, pomocí kterého lze peněženku obnovit v jiném zařízení. To by mělo být spolehlivé řešení, ale pořád se jedná o třetí stranu, u které se může něco pokazit. Řešení zcela bez rizika neexistuje a je na každém jednotlivci, aby si vybral takové, které mu bude nejvíce vyhovovat.

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *