Kde obchodovat kryptoměny

Kde obchodovat s kryptoměnami

Zájem o digitální měny roste a s tím roste i poptávka po obchodování a demo účtu.

Nedlouho poté, co jsem publikoval článek o tom, jak se kryptoměny prosazují v nabídkách brokerů, jsem dostal pár doplňujících dotazů. Problematiku obchodování s digitálními měnami proto shrnu v tomto článku.

V zásadě existují tři možnosti, jak spekulovat na pohyby cen kryptoměn.

Těžení

Mnoho kryptoměn lze získat tak zvaným těžením, což není nic jiného než spuštění programu v počítači, který vykonává určité matematické úlohy. To se dá dělat na vlastní účet, nebo kolektivně v tak zvaných poolech. Kryptoměn jsou stovky a každá má svá specifika, takže si musíte dohledat detaily pro ty, které vás zajímají.

Těžení samozřejmě samo o sobě není obchodováním, ale v podstatě to znamená určitou formu investice čili spekulaci na růst hodnoty. Protože těžení spotřebovává elektrickou energii, která něco stojí, a opotřebovává hardwarové komponenty, které taky něco stojí. Když tedy nějakou digitální měnu těžíte, věříte, že ji v budoucnu prodáte se ziskem = spekulace.

Pak jsou tu ale také digitální měny, které těžením nezískáte, můžete je jen koupit. Je to třeba Ripple (XRP), NEM nebo IOTA.

Přímý nákup

V současnosti asi nejběžnější cestou pro zisk a fyzické držení kryptoměny je nákup na burze s digitálními měnami. Burz je relativně hodně, ale většina bohužel má nevalnou pověst. Mezi velké burzy patří Bitfinex, Poloniex, Kraken, Bitstamp či Bithumb.

V současnosti jediná v Evropské unii regulovaná burza je Bitstamp. Což je tím pádem i jediná, u které si troufnu mít peníze a obchodovat.

Co se týče ostatních, tak velikost bohužel nic neznamená. Před lety krachla v té době největší burza Mt. Gox, zatímco třeba v současnosti pravidelně čtu stížnosti na Poloniex.

U přímého obchodování na burzách je pak třeba zmínit tu nevýhodu, že je všechno hned od začátku naostro. Prostě rovnou riskujete své vlastní peníze, a pokud se ve svých předpovědích mýlíte, peníze proděláte. Žádné demování tu není.

Na druhé straně to má tu výhodu, že pokud jen nakupujete (spekulujete jen na růst), můžete prostě držet delší dobu, protože kryptoměny jsou v dlouhodobém růstu. Ovšem nic netrvá věčně.

Demo účet na kryptoměny

Současný boom digitálních měn může vyvolat zdání, že je obchodování s nimi jednoduché, že prostě stačí koupit a držet. Přesto bych ale doporučil si to nejdříve vyzkoušet na demo účtu na kryptoměny, což můžete u brokera. Obchodovat tedy nebudete s měnou napřímo, nebudete ji mít ve fyzickém držení, prostě budete spekulovat jako na klasickém Forexu.

Na testovacím účtu si s virtuálními penězi a bez rizika vyzkoušíte, jak by se vám mohlo dařit při obchodování s kryptoměnami. Při tom nejspíš zjistíte, že zas tak jednoduché to není, ale aspoň to nebude bolet vaši peněženku. Na demu můžete vypilovat svoji strategii a připravit se na obchodování se skutečnými penězi.

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *