Coinmarketcap

Jakou kryptoměnu nakoupit – jak si vybrat

Kryptoměny letí raketově vzhůru, jejich ceny jsou násobně vyšší než před rokem. Přesto je třeba si pečlivě vybírat, do které investujete.

Hned na úvod si řekněme, že nikdo neví, jak se trh s kryptoměnami bude dál vyvíjet. Může ještě dlouho strmě růst, nebo může během týdne spadnout hluboko dolů, nebo se může stát cokoliv mezi tím.

Kdokoliv se vám bude snažit tvrdit, že je cokoliv jisté, nevěřte tomu. Jediná základní jistota na finančních trzích je, že nic jisté není. A proto investorům do kryptoměn nezbývá, než postupovat s rozumem a s uvědoměním všech rizik.

Není možné chytit všechno

Nejdříve si uvědomte, že nikomu na světě nevyjdou všechny obchody. Když se podíváte na Coinmarketcap.com (na obrázku) a vidíte všechny ty velké růsty, je snadné si říct: kdybych býval na začátku roku investoval do top 10 kryptoměn, nebo kdybych býval… Aneb po bitvě je každý generál.

Ale zopakujme si, že nikdo s jistotou neví, jak se trhy budou vyvíjet. Takže se nesnažte vychytat všechny největší pohyby a až budete své kryptoměny držet, nelitujte, když jiné zhodnotí víc.

Důležité je vydělat, některé obchody vyjdou skvěle, jiné méně, některé vůbec. Hlavně nejednejte emocionálně, každé rozhodnutí by mělo být racionálně odůvodněno. Emoce vedou při obchodování ke ztrátám.

Které měny mají pozitivní historii vs. které můžou mít dobrou budoucnost

Připomeňme, že trh s kryptoměnami je v ohromné růstové fázi, která se může ukázat jako bublina. Proto nelze jednotlivé měny posuzovat jen podle toho, jak rostly doposud, je třeba také přemýšlet nad tím, jestli to byl růst alespoň něčím podložený a jestli existuje potenciál do budoucna.

Když se podíváte na Coinmarketcap, uvidíte, že i když se nejvíc hovoří o bitcoinu, letos víc zhodnotily jiné měny, jako ripple a ethereum. Pak jsou tu nováčci jako bitcoin cash, který na začátku roku ani neexistoval, ale už patří mezi největší měny podle celkové kapitalizace.

U každé měny, která vás zajímá, byste si měli zjistit, jaké má ta měna použití, jaký řeší problém, kdo za ní stojí. Pokud chcete nakoupit a držet, tak to chce měny, které mají solidní základy a předpoklady do budoucna. Jako první si položte otázku, zda daná měna vůbec má potenciál tu za pár let vůbec ještě být.

V tuto chvíli existuje víc než 1300 měn a většina z nich je k ničemu. Takže si vybírejte opravdu dobře.

Navíc budou vznikat další nové kryptoměny. I mezi nimi si lze pak vybírat, protože existuje řada zajímavých projektů, a když měnu nakoupíte hned na začátku, máte šanci na větší zhodnocení. Ale riziko je také větší.

Až skončí letošní rok, přijdou statistické přehledy o tom, jaké kryptoměny zhodnotily nejvíce, a to může být také zajímavým vodítkem. Už teď je jasné, že investice na začátku letošního roku do 10 největších kryptoměn by přinesla velmi dobré zisky. Ale opět, nikdo nemůže zaručit, že se to bude opakovat.

Letos hodně rostly právě velké etablované kryptoměny, u nichž jsou rizika nižší než u těch nových, což je ve světě investic vzácné, většinou potenciální výnosy rostou ruku v ruce s rizikem.

Kdy nakoupit

Až budete mít vybrané své kryptoměny, je dobré se pokusit nákup načasovat. Není totiž vůbec příjemné, pokud měnu koupíte a hned potom zažije pokles. Proto se vyhněte FOMO (Fearo of Missing Out) neboli snaze naskočit do plně rozjetého vlaku ze strachu, že vám ujede.

To znamená, že dobře načasované vstupy nebývají v době, kdy měna vytváří nová historická maxima, je lepší si počkat na cenové korekce. Chce to trochu technické analýzy, ale nijak složité. Podívejte se, kde se cena v historii odrážela, to bývají důležité cenové hladiny (supporty/resistance), které zároveň často představují dobré úrovně pro vstupy do obchodů.

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *