Kryptoměny jsou na svých letošních minimech, aniž by to mělo reálné opodstatnění.
Investoři do kryptoměn jsou letos řádně zkoušeni, po loňském raketovém růstu jsou letos doposud k vidění jen poklesy. Na letošní nejnižší hodnoty klesly trhy v uplynulých dnech.
Co za tím stojí? Oficiálně to měla být negativní reakce na rozhodnutí amerického regulačního úřadu oddálit rozhodnutí o schválení bitcoinového ETF na září.
Je ovšem zjevné, že to byla jen záminka pro další manipulace. Logicky vzato obchodování či neobchodování bitcoinového ETF nemůže mít vliv na kryptoměny, jako jsou ether nebo XRP, které s bitcoinem nemají vůbec nic společného.
Přesto se víceméně všechny kryptoměny dlouhodobě pořád pohybují společně, což svědčí o tom, že jsou předmětem manipulací velkých hráčů, kteří nerozlišují mezi jednotlivými měnami a jejich úspěchy či neúspěchy.
Ale možná svítá na lepší časy. Doslova se totiž roztrhl pytel s kryptoměnovými službami zaměřenými na instituce. Jde především o tak zvané custody services, což je v podstatě bezpečné držení kryptoměny pro třetí stranu. Když chce firma investovat do kryptoměny, tak nemusí mít technické znalosti pro fyzické nakládání s ní a využije custody service jiné firmy, která ji za poplatek pro ni nakoupí a bude bezpečně spravovat.
Také se rozšiřuje nabídka pro institucionální investory, co se brokerských služeb týče. To vše svědčí o tom, že se připravuje půda pro velké institucionální peníze.
Chce se mi věřit, že až přijdou do kryptoměn skutečné smart money, začnou rozlišovat mezi skutečně užitečnými projekty s potenciálem a zbytečnostmi, což by trhy mohlo řádně pročistit a po zásluze odměnit ty schopné.
Teď jsou kryptoměnové trhy zatím spíše iracionálním vtipem, se kterým nemá smysl ztrácet nervy. Pokud máte nakoupeno a fundamenty se pro vaše kryptoměny nijak nezhoršily, rozhodnout se pochopitelně musíte sami, ale můj osobní názor je, že je lepší počkat na zmíněnou racionalizaci, která oddělí zrno od plev.