O současných cenách kryptoměn rozhodují především velcí hráči, tak zvané velryby. Jako to dělají?
Nedávno jsem se zájmem přečetl článek od jistého Galigtrona s názvem Anatomie velryby. Pojednává v něm o tom, jak velryby, tedy obchodníci s velkými objemy peněz, manipulují s cenami kryptoměn. Své poznatky ilustroval na ripplu (XRP).
I když se jedná o článek na blogu anonymního obchodníka, musím říct, že mé dlouholeté poznatky z burzovního obchodování se do značné míry shodují s tím, co Galgitron ve svém článku uvádí a co například popsal už v roce 1937 Richard Wyckoff, když hovořil o manipulacích s akciovými trhy. Žádnou velrybu osobně neznám, a tak jsme pořád na úrovni teorií, ale podle mě stojí za zmínku.
Anatomie velryby
Takže jak velryby manipulují s cenami? Nejdříve je třeba připomenout, že i velryby chtějí vydělávat v trzích peníze. Hodně peněz. Nespokojí se s částkami, se kterými by se spokojil řadový investor. Ty totiž už dávno mají a chtějí je rozmnožit do astronomických čísel.
Když ale máte velký balík peněz na investování, nemůžete ho jen tak pustit najednou do trhu, aniž byste významně ovlivnili cenu, zvlášť když jde o tak málo likvidní trhy, jako jsou ty kryptoměnové. Kdybyste například najednou nakoupili bitcoiny za 10 milionů dolarů, nemůžete to udělat za aktuální cenu. Hloubka trhu není dostatečná. Market objednávkou s okamžitou exekucí byste cenu posunuli nahoru a vaše průměrná nákupní cena by byla podstatně vyšší než byla ta tržní, když jste začali.
Velryby musí postupovat jinak. A mají v rukou velkou zbraň, svůj velký kapitál. Jelikož jsou kryptoměnové trhy neregulované, můžou používat i různé nekalé praktiky, jako nakupování a prodávání mezi vlastními účty.
Když jsou trhy málo likvidní, můžete takovými nákupy a prodeji s malými objednávkami cenu relativně snadno posouvat libovolným směrem. Když posun bude velký, můžete přimět zbytek světa, aby naskočil na váš pohyb.
Velryby pak kumulují větší množství libovolné kryptoměny za nízké ceny, postupnými objednávkami na malé objemy, které cenu moc neovlivní. Cenu proto musí udržet dostatečně dlouho dostatečně dole. Pak ji pošlou nahoru a začnou prodávat se ziskem. Aby mohly kumulovat za nízké ceny, musí s trhem manipulovat. To znamená, že okamžitě utínají veškeré pohyby nahoru, aby zamezily davovému nakupování a růstu, který nemají pod kontrolou.
Takže když například přijde pozitivní zpráva pro danou kryptoměnu, jejich roboti začnou prodávat tak, aby kompenzovali nákupy ostatních a cenu nepustili nahoru. Tímto a řízenými poklesy ceny zdecimují běžné investory, kteří přestanou věřit a začnou prodávat za nízké ceny. A to velryby chtějí, nakoupit za nízké ceny od netrpělivých investorů.
Jakmile velryby nakumulují dostatečné množství kryptoměny, počkají na vhodný okamžik, což může být sebemenší pozitivní zpráva, a rozjedou pohyb nahoru. Trochu ho popostrčí a pak se přidají davy, čímž pohyb nabyde potřebné momentum a stane se velkým.
Jakmile velryby uvidí vrcholící poptávku, začnou prodávat neblahým řadovým investorům, kteří naskakují do rozjetého pohybu. Tím velryby ukončí pohyb nahoru a nastartují korekci směrem dolů. Podaří se jim ale prodat se ziskem, protože na druhé straně stála poptávka nadšených retailových investorů. Ti ovšem nakonec spláčou nad výdělkem, protože nakoupili u vrcholu.
A pak se celý cyklus opakuje. Velryby budou systematicky tlačit cenu dolů, tvrdě potírat pohyby nahoru nastartované dobrými zprávami a kumulovat kryptoměnu na svých účtech za nízké ceny od prodávájících slabých rukou. Až budou připravené, opět nastartují pohyb nahoru, aby nakumulované jednotky prodaly se ziskem.
Dobrá zpráva je, že pokud velryby považují kryptoměnu za dobrou, nezničí ji tak, že by její cenu poslali ke dnu. Můžou ji hodně srazit, klidně o 80 procent, než ji pustí znovu nahoru, ale pak ji pošlou do nových výšin.
Tohle je teorie o velrybách a podle mých zkušeností je na ní hodně pravdy, i když mýlit se samozřejmě můžu. Logicky vysvětluje nelogičnosti, které na kryptoměnových trzích vidíme, jako když velmi dobré zprávy nezpůsobí žádné pohyby, cena je dlouho dole a pak z ničeho nic přijde zhodnocení o tisíc procent během několika málo týdnů.
Tyto masivní spekulace budou na trzích přetrvávat do doby, než začne dominovat reálná poptávka uživatelů, kteří budou kryptoměny potřebovat pro to, co dělají. Reálný užitek má jen zlomek kryptoměn, ostatní jsou podle mého odsouzené k zániku.
Warren Buffett jednou řekl, že akciové trhy jsou nástrojem pro přesun peněz od netrpělivých lidí k trpělivým. Myslím, že to samé platí pro trhy s kryptoměnami.