Trh

Co se stalo s dalším růstem kryptoměn?

Kryptoměny teď měly znovu růst, ale stagnují. Trhy se divně převalují sem tam, podívejme se na ně zblízka.

Po pravdě řečeno, perex tohoto článku je míněn s nadsázkou, protože nikdo neví, co budou kryptoměny dělat v dohledné době. Tedy alespoň nikdo z těch, kdo o tom hovoří veřejně a publikují své prognózy.

Je úsměvné se občas podívat na analýzy různých webů a jiných médií, včetně těch renomovaných. Stačí prudší pohyb nahoru a už tu máme novou býčí fázi, zatímco následující den nastane pokles a prognózy se ihned obrací k zániku kryptoměn.

V polovině letošního roku zažily kryptoměny menší oživení, ale je těžké říct, zda se jedná o konec medvědích trhů a začátek nového růstu. Možné to je, ale možná je to také jen past na býky a přijde další propad. Možné je všechno.

Nesnažte se hádat, co se stane s kryptoměnami dnes, za týden nebo za měsíc. Uvažujte jako racionální investoři v horizontu let. Já vím, není to tak příjemné jako si představovat velké peníze a bohatství za pár měsíců, ale je to reálnější přístup.

Jediné, čím se lze uklidňovat, je, že čím více za sebou máme období s nízkými cenami, tím blíže jsme k dalšímu růstu. Za předpokladu, že přijde, což zaručit nelze. Ale kdo investoval do kryptoměn, věří v něj, a proto asi tyto řádky také čtete.

Je třeba si uvědomit, že všechny ty pohyby, které na kryptoměnách zažíváme, jsou vyvolány těmi, kdo mají dostatečně velký kapitál, aby to mohli udělat. Velcí hráči potřebují, aby ti malí nakupovali nahoře a prodávali dole. Proč? Protože ti velcí potřebují protistrany pro své obchody, potřebují mít od koho nakupovat za nízké ceny a komu prodávat za vysoké ceny.

Tak to funguje už stovky let na všech trzích. Ti zkušení, schopní a finančně mocní si takhle hrají s trhy a drobnými investory. Na kryptoměnách je to o to drastičtější, že jsou neregulované, takže je k machinacím možné použít i jinak nelegální prostředky, jako je wash trading, spoofing a podobně.

Nesnažte se přechytračit trhy, doplatilo na to už hodně lidí. Trh má vždycky pravdu. Úspěšní investoři jako Warren Buffett se rozhodují na základě fundamentů a pak drží, dokud nevydělají. Ať to trvá jakkoliv dlouho, trhům musíte nechat všechen čas, který potřebují. V takové strategii je podle mého třeba hledat inspiraci i u kryptoměn.

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *