Za poslední rok se roztrhl pytel se stabilními kryptoměnami, ale rozum nad nimi zůstává tak trochu stát.
Co jsou stablecoiny
Možná jste si už v různých přehledech kryptoměn všimnuli těch, jejichž hodnota je vždy jeden dolar, jako například u tehteru (USDT). Tyto kryptoměny se nazývají stablecoiny, protože jejich hodnota je víceméně pevně svázána s hodnotou vybrané fiat měny, nejčastěji je to americký dolar.
Takové kryptoměny musí být udržovány ve stabilním pásmu pomocí specifických obchodních robotů, kteří je nakupují nebo prodávají podle potřeby.
Navíc musí být taková kryptoměna krytá skutečnou měnou, kterou reprezentuje. Takže například za každý tether vydaný v digitální podobě musí existovat jeden dolar na účtu v nějaké bance.
Příklady dalších stablecoinů navázaných na amerických dolar jsou GUSD (gemini dolar), PAX (paxos standard), USDC (USD coin), TUSD (trueUSD) nebo dnešní novinka JMP coin vydaný bankou J. P. Morgan Chase.
Proč mají stablecoiny jen omezené použití
Velkou výhodou pravých kryptoměn je nejen jejich bezpečnost, transparentnost a nefalšovatelnost, ale také decentralizace, a z toho vyplývající skutečnost, že za nimi nestojí žádný jednotlivec nebo firma, která by je mohla ovládat a které by bylo třeba věřit, že má jen dobré úmysly.
Naproti tomu stablecoiny vždy mají nějakého emitenta, který nad nimi má výhradní kontrolu a který se zaručuje za to, že za každou jednotku kryptoměny je v bance složený skutečný dolar. Takže musíte věřit tomuto emitentovi, že nelže, že skutečné dolary opravdu drží, že nic nefalšuje atd.
Navíc klasickou kryptoměnu nemůže díky decentralizaci nikdo zmrazit, žádná vláda nad ní nemá kontrolu. Stablecoin může zmrazit jeho emitent, může vám zablokovat účet a tak dále.
Stablecoin ve své podstatě je jen závazek (liability) v digitální podobě, nemá žádnou vnitřní hodnotu, vždy počítáte s tím, že bude v pevném kurzu směnitelný za fiat měnu a že ho také dříve nebo později směníte.
Pravá kryptoměna má vnitřní hodnotu, která je určena obchodováním na volném trhu. Když držíte bitcoin nebo třeba XRP, můžete je kdekoliv ve světě směnit za lokální měnu, jsou univerzálně uznávané. Není tu riziko protistrany.
Když budete držet stablecoin vydaný třeba americkou bankou, budou jeho hodnotu uznávat také třeba banky v Africe nebo Asii, budou ochotné vám ho směnit za fiat měnu? Bude tyto banky věřit emitentovi, budou ochotné podstoupit riziko protistrany? Určitě ne vždy a ne všechny.
Navíc historie národních měn ukázala, že udržovat jakoukoliv měnu v určitém pásmu vúči měně jiné je vždý nákladné a dlouhodobě neudržitelné, v případě tak zvaných „black swan events“ (velké krize a pády) prakticky nemožné. Kryptoměny to už poznaly, tether zažil výkyvy v desítkách procent a třeba bitUSD ještě větší.
Stablecoiny tedy mají jen omezené využití, používat je budou jen ti, kdo mají stoprocentní důvěru v jejich vydavatele, že je krytí skutečné. Navíc je určitě nebudou chtít držet dlouho, protože nelze zaručit, že nepříjde větší tržní výkyv, který hodnotu stablecoinu naprosto rozhodí.
Shrnutí
Stablecoiny představují závazek v digitální podobě bez vnitřní hodnoty, jsou to tokeny, jejichž emitent garantuje, že budou směnitelné za fiat peníze, což s sebou nese problematický element důvěry.
Skutečné kryptoměny jsou decentralizované a bez emitenta, který by je ovládal, jsou to tokeny s vnitřní hodnotou, univerzální a akceptované po celém světě.