Propad kryptoměn

Co dělat v současných kryptoměnových trzích?

Ulicemi opět teče krev, kryptoměny se propadají dvouciferným tempem za den a mnoho lidí si klade otázky, jestli tato nová technologie skutečně má budoucnost, která ji byla předpovídána.

Racionalitu v trzích s kryptoměnami nehledejte. Často ji nelze hledat ani v jiných trzích, alespoň tedy z pohledu krátkodobých pohybů. Ale u kryptoměn je všechno ještě znásobeno tím, že jsou v ranné fázi svého vývoje.

Intradenní obchodníci čelí pořád stejným problémům, ale co investoři, kteří do kryptoměn investovali, a teď vidí svá portfolia padat dolů? Nejsem investiční poradce, ale můj osobní názor je, že má cenu držet.

Pokud jste si udělali své domácí úkoly a před nákupem kryptoměny důsledně analyzovali, jaké má uplatnění, vývoj, kdo za ní stojí a tak dále, tak pravděpodobně teď neexistuje důvod k prodeji.

To protože za současnými poklesy nestojí žádné racionální důvody. Kryptoměny padají všechny, a to velmi podobným způsobem. To znamená, že dominují masové manipulace.

Vezměme si příklad Ripplu. Jeho měna XRP je postavena jako médium pro rychlé a levné mezinárodní převody peněz s okamžitým vypořádáním. Ripple jako společnost získává každý týden více než jednoho nového klienta (banku apod.), takže jeho síť neustále roste.

Mnoho klientů Ripple zatím veřejně neoznámil, protože si to ti klienti zatím nepřejí. Ale mezi těmi oznámenými, kteří začali s pilotní fází převodů prostřednictvím kryptoměny XRP, jsou Western Union, Money Gram a Cambridge Payments. Mezi další klienty Ripplu patří centrální banky Velké Británie a Saudské Arábie.

Ripple oznamuje pozitivní zprávy každý týden. Přesto hodnota XRP padá. Je to důvod přestat věřit Ripplu, pokud jste nakoupili jeho kryptoměnu? Podle mě není, proto ani není důvod prodávat. Trhy si prostě procházejí turbulentním obdobím, které ovlivňuje všechny, ale na fundamentech nic nemění.

Stejným způsobem si analyzujte každou kryptoměnu, kterou jste nakoupili. Pokud fundamenty zůstávají pozitivní, je podle mého názoru nejlepší ignorovat současnou cenu a pohyby.

Jednou z nejhodnotnějších společností světa je dnes Amazon. Víte, že jeho akcie v minulosti zažily několik pádů, přičemž ten největší dosáhl 94 %? Ano, akcie nejsou to samé, co kryptoměny, ale pokud jste si vybrali kryptoměnu s reálným použitím, také po ni bude reálná poptávka, která by měla tlačit její cenu nahoru.

Warren Buffett nedávno řekl, že investování není pro lidi, kteří budou dělat hlouposti, tedy pro ty, kdo se leknou propadu ceny a budou prodávat, i když se nic negativního se společností, jejíž akcie drží, nestalo. Podle mě to lze aplikovat i na kryptoměny.

Historické události samozřejmě nejsou zárukou budoucího vývoje, ale chtěl jsem připomenout některé zásady, kterých se drží úspěšní investoři, právě jako Buffett. Ten také řekl, že je třeba nakupovat, když mají ostatní strach, a prodávat, když jsou ostatní chamtiví (a nakupují).

To je jen jiná formulace pro okřídlené „buy low, sell high“. Tím nechci nutně říct, že je třeba nakupovat v současné situaci, ale není dobré prodávat. Určitě ani není dobrý nápad nakupovat u historických maxim.

Investování není snadné, jinak už by všichni byli bohatí. Občas vyžaduje potlačení zažitých přístupů.

 

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *