Facebook

Co chybí kryptoměnám Facebooku, JP Morgan a podobným

Svět s napětím očekává představení Libra Coinu Facebooku, ale podle dostupných informací se nebude jednat o kryptoměnu v pravém slova smyslu.

Po deseti letech existence kryptoměn se do nich začínají pouštět ty největší společnosti světa. Nedávno svůj JPM Coin představila banka JP Morgan, a tehdy jsem vysvětlil jeho hlavní nedostatky.

Od té doby o JPM Coinu není slyšet, zato se mohutně spekuluje o tom, co přinese nová „kryptoměna“ Facebooku, která nese název, i když možná jen pracovní, Libra.

Podle informací, které zveřejňují renomované zdroje, se ale i v tomto případě bude jednat o stabilní digitální měnu, jejíž hodnota bude vázána na určitou fiat měnu či košík fiat měn.

To znamená, že opět budou muset existovat určité stabilizační mechanismy hodnoty této měny a někdo ji bude muset krýt skutečnými penězi v bance. Takže stejně jako JPM Coin přichází i Facebook Libra o tu největší výhodu kryptoměn, což je nezávislá a decentralizovaná hodnota.

Všechny měny a kryptoměny, které nejsou decentralizované, musí být někým garantované a kryté, a tomu někomu musíte věřit. Hlavním nedostatkem pak je, že s nimi nelze volně obchodovat kdekoliv a kdykoliv, protože ne všichni budou věřit jejich vydavatelům.

Facebook Libra a JPM Coin jsou tak jen digitalizovanými fiat penězi, které nejsou vydané vládami, nýbrž soukromými subjekty.

A u takových peněz bude stejně jako u fiat peněz komplikované vyrovnání plateb (settlement). Když budete chtít směnit třeba Facebook Libru za dolary, někde na pozadí bude muset proběhnout settlement stejně jako když měníte třeba koruny za dolary. Někdo při tom ponese určitá rizika.

Navíc u Facebooku je podle mého třeba hledat důvody emise vlastní měny, a vzhledem k tomu, na čem tato sociální síť vydělává peníze, tak mi z toho vychází další sběr dat o svých uživatelích, dokonale bude moc spojit efekt reklamy s nákupem. A jak víme, osobní data u Facebooku nejsou zrovna bezpečná.

Na druhé straně skutečné kryptoměny, jako bitcoin, ether nebo XRP, jsou decentralizované a nositelé svých vlastních hodnot, při jejich používání nemusíte nikomu konkrétnímu věřit, jsou univerzální a směnitelné okamžitě po celém světě.

Proto můžou sloužit i jako vyrovnávací mechanismus nejen mezi fiat měnami, ale i mezi stabilními kryptoměnami, jako Facebook Libra nebo JPM Coin.

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *