Bitcoin fail

Bitcoin může potkat stejný osud jako například Netscape

Zastánci bitcoinu se své kryptoměny často drží proto, že byla první. Ale to nemusí vůbec nic znamenat.

Na stránkách CZinvestor jsem publikoval již několik článků o kryptoměnách, ve kterých jsem nastínil své zalíbení v této technologii a zároveň údiv nad tím, jak je adorován bitcoin. Také jsem uvedl, že bitcoin vše dělá hůř než jeho nejbližší konkurenční kryptoměny, a to platí čím dál více.

Cena bitcoinu ale neustále roste, už překonala 10 tisíc dolarů. Když si položíte otázku, co stojí za růstem jeho hodnoty, musíte dospět k odpovědi, že víra v další růst hodnoty. Pode mě se jedná o čistě spekulativní poptávku, a z toho vyplývající bitcoinovou bublinu.

Platit bitcoinem je drahé a pomalé, o žádném jiném použití nevím. Takže kupovat ho můžete jen s vidinou zisku, a pokud tak činí všichni, je zaděláno na velký problém, který musí splasknout.

A bitcoin nemusí zachránit ani to, že je největší a nejstarší kryptoměnou. Ti z vás, kdo zažili začátky internetu, se dnes asi budou usmívat nad jmény jako Netscape, Altavista nebo AOL.

Netscape byl dominantní internetový prohlížeč, Altavista byla dominantní vyhledávač, AOL byla největší internetová firma s řadou služeb. Za jejich dominance Google ani neexistoval, ale dnes si na ně málokdo vzpomene.

Důvod? Postavila se jim konkurence, která začala dělat věci lépe. A to je podle mě dnes případ také bitcoinu, ať už jde o ethereum, ripple, litecoin, dash nebo třeba monero.

Cenovým grafům zatím vládne bitcoin, ale podle mě je jen otázkou času, než se to změní. Čistě spekulativní poptávka nemůže nic udržet nahoře věčně, dlouhodobý růst udrží jen něco, co má vnitřní hodnotu, reálné použití a tak dále.

Je samozřejmě možné, že se komunita kolem bitcoinu probudí, přestane se hašteřit u každého návrhu na vylepšení kódu a implementuje změny, které bitcoin učiní znovu použitelným. Ovšem vzhledem k dosavadnímu vývoji a tvrdému boji s bitcoin cash, bitcoin gold a dalšími, to považuji za nepravděpodobné.

A proč o tom všem píši? Protože na internetu vidím spoustu lidí, kteří nakupují bitcoin, vkládají do něj značné úspory a chtějí ho dlouhodobě držet. Ti by si měli uvědomit, že je bitcoin gigant, který stojí na hliněných nohou.

Sektor a technologie kryptoměn jsou bezesporu odvětvím budoucnosti, které čeká velký růst, ale vybrat si vítěze podle mého soudu vyžaduje důkladné studium, a ne pouhou sázku na aktuálně vedoucího koně.

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *