Arbitráže na kryptoměnách

Arbitráže na kryptoměnách – dají se s nimi vydělávat peníze?

Digitální měny jsou stále relativně mladé, a tak trhy můžou nabídnout příležitosti k arbitrážím.

Arbitráže

Na začátek si připomeňme, co obchodování arbitráží znamená. Jde o to, že na jedné burze nakoupíte podkladové aktivum (kryptoměnu) za nižší cenu a na jiné burze ho co nejdříve prodáte za cenu vyšší. To by teoreticky mělo zajistit jistý zisk, ale v praxi to tak jednoduché není.

Na různých burzách kryptoměn lze nalézt různé ceny stejných měn, ale jak si dál vysvětlíme, existují různé překážky pro realizaci úspěšných arbitráží.

Jak hledat příležitosti

Pro úspěšné obchodování arbitráží potřebujete efektivní srovnávání cen na jednotlivých burzách. Dělat to ručně sice možné je, ale nezvládnete obsáhnout více než pár burz najednou a prosedíte u toho spoustu času.

Existují také poloautomatická a automatická řešení. Například Coinigy (na obrázku) má ve své placené verzi aplikaci zvanou ArbMatrix, která srovnává ceny krypto měnových párů na jednotlivých burzách. Je třeba si zobrazit „inverse spread“, abychom srovnávali nákupní a prodejní ceny na burzách.

Tento nástroj nefunguje úplně dokonale, občas jsou problémy s cenovými feedy některých burz, ale pro základní představu, že příležitosti pro arbitráže se najít dají, nám to může postačit.

Když si vezmu příklad z obrázku, můžu nakoupit bitcoin na burze OKcoin za 3864,99 dolaru a prodat na burze Cxio za 4044 dolarů, tedy se ziskem 179,01 dolaru na jednom bitcoinu. Ale to je jen teorie, jak si dále vysvětlíme.

Najít lze také sofistikovanější řešení, která budou řešit i likviditu, případně můžou obchodovat rovnou za vás. Žádné takové jsem ale osobně nevyzkoušel.

Potenciální překážky

Rychlost transakcí

Když zjistíte mezi některými burzami dostatečně zajímavý rozdíl ceny určité kryptoměny, chcete ji na jedné koupit, co nejrychleji převést na druhou, a tam prodat, abyste měli jistý zisk. Když bude převod mezi burzami trvat moc dlouho, pozitivní rozdíl mezi cenami může zmizet, nebo se dokonce může obrátit ve váš neprospěch.

Proto třeba obchodovat arbitráže s bitcoinem je dost těžké, protože převody v rámci jeho sítě trvají dlouho, můžou to být dlouhé hodiny, někdy i den. Proto se na arbitráže víc hodí kryptoměny, u kterých jsou transakce rychlé.

Burzy

Transakce v rámci sítě dané kryptoměny můžou být sice rychlé, ale pak vás také může zpomalit burza. Ta může mít proces potvrzování vkladů svůj, takže než vám budou peníze připsány na účet, může to trvat příliš dlouhou dobu, v extrémních případech i dny. To je opět problém.

Další nebezpečí u burz je to, že burza zkrachuje nebo ji zavřou úřady, a o peníze přijdete. Toto nebezpečí hrozí zejména u těch menších a těch, které neověřují identitu klientů. Na těch si zvlášť americké úřady rády smlsnou, viz. poslední případ BTC-e.

Transakční náklady

Když budete převádět měny mezi burzami, musíte počítat s poplatky, které budou uvaleny na výběry peněz, případně na vklady. A také s těmi, které si odečte samotná síť dané kryptoměny za provedenou transakci. Záleží, jak to která burza má nastavené.

Pokud chcete obchodovat arbitráže tak, že budete peníze točit přes bankovní účet stylem banka -> burza 1 -> burza 2 -> banka, tak musíte počítat s ještě vyššími poplatky za převody fiat měny a za poplatky související s vedením bankovního účtu.

To všechno bude zmenšovat váš zisk z obchodu.

Likvidita

A konečně je tu také faktor likvidity. Porovnání bid ceny na jedné burze s ask cenou na druhé může sice přinést zajímavý rozdíl, ale je třeba se také podívat na hloubku trhu, protože první ceny můžou být jen na zanedbatelný objem. Takže arbitráž může být realizovatelná jen na minimální objem s naprosto zanedbatelným ziskem.

Když půjdete hlouběji do nabídky a poptávky na dané burze, můžete zjistit, že pro vyšší objemy peněz už arbitrážní příležitost v podstatě neexistuje.

Závěr – jsou tedy arbitráže na kryptoměnách možné?

S postupem času se trhy s kryptoměnami podle očekávání stávají efektivnějšími, takže arbitrážních příležitostí ubývá. Ale stále se najít dají, ty nezajímavější se objevují v průběhu větších a nenadálých cenových pohybů.

Je možné si z toho udělat byznys? To podle mě možné je asi už jen s na míru naprogramovaným robotem. Mám pocit, že ruční vyhledávání arbitrážních příležitostí a jejich následné obchodování vynese příliš málo na to, kolik byste tomu museli věnovat času. Ale můžu se mýlit, pokud máte o arbitráže zájem, je to na vašem studiu.

Z mého pohledu by se jako nejlepší řešení jevilo najít si řetězce arbitrážních příležitostí tak, abychom točili jen kryptoměny a vyhýbali se převodům fiat měny přes banku, protože to stojí nejvíce peněz a času. To by znamenalo najít na sebe navazující příležitost napříč několika kryptoměnami a burzami. A to podle mě je, jak jsem uvedl, dost dobře možné jen s dobrým softwarem.

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *