Výstupy z obchodů jsou stejně důležité jako vstupy

Při budování strategie pro Forex je třeba věnovat stejnou pozornost výstupům z obchodů jako vstupům do obchodů.

Někteří burzovní obchodníci zastávají názor, že žádný vstup do obchodu není špatný, že špatný obchod může vzniknout jen špatným výstupem.

Když se nad tím zamyslíte, tak většina obchodů je alespoň chvíli alespoň trochu v plusu, takže na tomto tvrzení něco je. Já osobně si nemyslím, že by výstupy byly ještě důležitější než vstupy, přikládám jim stejnou váhu.

A co si tak všímám u ostatních obchodníků, tak jim většina lidí věnuje málo pozornosti. Často se spokojí s výstupy podle indikátorů, nebo prostě napevno nastaví určité RRR. Ale i když při tom vycházíte z historických výsledků, existuje podle mě lepší přístup.

Když hledáte vstupy do obchodů pro svojí strategii, vnímáte dynamiku trhu a hledáte vhodné chvíle, kdy má cena tak zvané momentum. Jinými slovy podle mě jsou dobré vstupy vždy spojeny s vnímáním price action, zakládat je pouze na indikátorech k dlouhodobému úspěchu nevede.

A proto je třeba stejnou pozornost věnovat výstupům, mají zásadní vliv na to, jakého výsledku dosáhneme. Ano, můžete si říct, že byste chtěli dosáhnout takového a takového zisku, ale podle mě je dobré vnímat vývoj ceny i po vstupu do obchodu a podle toho rozhodovat o uzavření obchodu.

A tím nemyslím jen ve ztrátě na stop lossu. Myslím tím i v zisku. Když vidím, že jsem se opravdu trefil do cenového pohybu, můžu zkusit vzít větší zisk. Ovšem když po mém vstupu cena momentum ztratí a stagnuje, raději jdu rychle ven z pozice třeba na break even.

Sice se kolikrát stane, že se cena po čase přeci jen rozjede mým směrem, ale tento přístup eliminuje celou řadu ztrát a v součtu to může vycházet lépe. Zřeknu se sice části větších zisků, ale odpadne ještě více ztrát. A pro mě osobně je také pozitivní, že equity křivka má hladší průběh.

Toleranci ke ztrátám mám zřejmě podprůměrnou (mezi burzovními obchodníky), takže raději sbírám řadu menších zisků a ztráty jen občas, než větší zisky a více ztrát.

Tento článek má tedy sloužit jako inspirace nejen pokud se vám nedaří obchodovat ziskově. Podívejte se, jak široké možnosti máte při vystupování z obchodů a zkuste reagovat na to, co skutečně dělá cena, a nevystupovat jen podle toho, co byste chtěli, aby dělala.

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *