Contract for Difference

Jak fungují CFD a proč jsou tak rozšířené

CFD představují způsob, jak spekulovat na cenové pohyby různých aktiv, aniž byste je museli skutečně vlastnit.

CFD je zkratka anglického Contract for Difference, což znamená smlouva na rozdíl. CFD je investiční nástroj, který vám zajišťuje nárok na cenový rozdíl, který vznikne pohybem ceny podkladového aktive mezi okamžikem otevření a uzavření obchodu.

Proč takové komplikace? Protože to usnadňuje obchodování rozličných aktiv. Pokud chcete spekulovat na cenový pohyb akcií určité firmy, tak je mnohem snazší to udělat prostřednictvím CFD, než kdybyste akcie museli skutečně nakoupit a vlastnit.

Nebo například pokud chcete spekulovat na růst ceny určité komodity, je opět jednodušší využít CFD, než danou komoditu přímo nakoupit a pak zase prodat.

Díky CFD tedy podkladová aktiva nemusíte přímo nakupovat do fyzického vlastnictví, obchodem pouze uzavíráte smlouvu na to, že až obchod uzavřete, dojde k vyrovnání rozdílu ceny mezi vámi a prodávajícím.

Jinými slovy když nakoupíte, budete spekulovat na růst a cena skutečně vzroste, bude vám vyplacen zisk. Pokud cena klesne, utrpíte ztrátu. A opačně.

Sice to může znít trochu komplikovaně, ale mnoho obchodníků používá CFD, aniž by si to plně uvědomovala. Například mnoho forexových brokerů používá CFD na měny. Takže když například spekulujete na růst kurzu eura vůči dolaru nákupem EUR/USD, eura nezískáváte fyzicky do vlastního držení, obchodem jen máte smluvně zajištěno, že dojde k vyrovnání cenového rozdílu v okamžiku ukončení obchodu.

Nejedná se o nic ojedinělého nebo zvláštního, drtivá většina burzovních obchodů probíhá tak, že obchodník nepřijímá do svého vlastnictví podkladové aktivum.

V USA jsou například velmi populární futures, které sice znamenají smlouvu na to, že až dojde k jejich splatnosti, převezmete podkladové aktivum za určitou cenu, ovšem v praxi dochází k vyrovnání ještě před splatností, takže pořád jde jen o spekulace na cenové rozdíly podobně jako u CFD.

Také třeba binární opce jsou finančním derivátem, jehož prostřednictvím spekulujete na cenový pohyb podkladového aktiva, které fyzicky nenakupujete. Můžete si všimnout, že brokeři jako IQ Option (upozornění na obchodní rizika: váš kapitál může být v ohrožení) mají v nabídce oba investiční nástroje, takže třeba na pohyb EUR/USD můžete spekulovat jak přes binární opce, tak přes CFD. Přičemž ani v jednom případě nekupujete měnu do svého vlastnictví.

Liší se jen mechanika obchodování. To je důvod, proč jsou CFD tak rozšířené, nemusíte akcie, komodity, měny či jiná aktiva fyzicky vlastnit, abyste mohli spekulovat na jejich cenové pohyby.

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *