Jak budovat obchodní strategii (9) – trendy

Začátečníkům bývá doporučováno obchodovat binární opce a Forex podle trendu, takže se pojďme podívat, jak se dají trendy uchopit.

Asi každému je zřejmé, že trendem můžeme nazvat tendenci ceny pohybovat se určitým směrem, tedy nahoru nebo dolů. Ovšem vzhledem k náročnosti obchodování na připravenost je dobré umět trendy uchopit mechanicky, abych neváhali, když hodnotíme obchodní příležitost, jestli cena trenduje či nikoliv.

Teorie

S rozpoznáváním trendu můžou pomoct Fractals.
Klesající trend následován rostoucím. S rozpoznáváním trendů můžou pomoct Fractals.

Obecně se za rostoucí trend považuje pohyb, kdy cena jde buď přímo nahoru, nebo dělá vlny směrem nahoru, tedy vytváří vyšší dna a vyšší vrcholy.

 

Za klesající trend se považuje pohyb, kdy jde cena buď přímo dolů, nebo dělá vlny směrem dolů, tedy vytváří nižší dna a nižší vrcholy.

Při tom si můžete klást otázku, co jsou vrcholy a dna. Buď je můžete uchopit diskréčně a říct si, že jsou to body, kolem nichž cena vytváří vlny, nebo můžete mechanicky použít ukazatel, jako jsou fraktály, který je v grafech vyznačí přímo.

U fraktálů lze obvykle nastavit kolik vedlejších úseček musí mít nižší (vyšší) maximální hodnoty, abychom danou úsečku mohli označit za vrchol (dno). Základní ukazatel Metatraderu má tuto hodnotu nastavenou na 2.

To znamená, že každá svíčka, která má kolem sebe na obou stranách alespoň dvě svíčky s nižšími maximálními hodnotami bude považována za lokální vrchol. Analogicky se určují lokální dna.

Přerušení trendu

Překonání posledního nižšího vrcholu znamená přerušení klesajícího trendu.
Překonání posledního nižšího vrcholu znamená přerušení klesajícího trendu.

Když už víme, jak definovat trend, zbývá určit, kdy trend končí, nebo kdy je prolomen.

Je to poměrně prosté, pokud v rostoucím trendu udělá cena nižší dno, dá se trend považovat za narušený.

A opačně, pokud v klesajícím trendu udělá cena vyšší vrchol, dá se trend považovat za narušený.

Pak je na místě ostražitost a je třeba sledovat další vývoj, zda se trend obnoví, nebo zda definitivně skončil.

Tolik k základní teorii trendů. Je to jen první krok na cestě k trendové strategii, další stavební bloky budou následovat.

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *