Intermarket analýza v praxi

Jak budovat obchodní strategii (8) – korelace trhů

Jedním z nástrojů pro zvýšení úspěšnosti obchodů s binárními opcemi nebo měnami je tak zvaná intermarket analýza.

Intermarket analýza vychází ze statistických dat, která ukazují, že některé trhy mají tendenci se pohybovat velmi podobně, jinak řečeno že cenové pohyby korelují.

Teorie

Korelace ale nemusí být jen pozitivní, může být také negativní, takže se ceny na dvou takových trzích pohybují opačně.

Praktické využití je poměrně prosté. Když víme, že se cena na trhu A pohybuje velmi podobně jako na trhu B, můžeme druhý trh využívat pro potvrzení předpokladů, ze kterých vycházíme při hodnocení obchodní příležitosti.

Asi nejvíce je intermarket analýza využívána na měnových párech, ať je obchodujeme s binárními opcemi nebo přímo. Důvody jsou jasné, měny jsou obchodovány v párech, takže je logické, že některé páry mají tendenci se pohybovat společně nebo protichůdně.

Jak spolu jednotlivé páry korelují, můžete zjistit například zde. Z uvedených tabulek je patrné, že větší korelace nastává na vyšší časových rámcích. Například na denních grafech má EUR/USD tendenci silně korelovat s GBP/USD, USD/CHF (negativně), AUD/USD a NZD/USD.

Praktické využití

Pokud budeme pokračovat v příkladu uvedeném výše, takže když budeme obchodovat například EUR/USD, může jako potvrzení pro náš vstup posloužit pohled na ostatní korelující páry. Když například budeme uvažovat nákup opce Call, naše šance na úspěch bude větší, když většina ostatních korelující párů bude také trendovat směrem nahoru.

Neboli Intermarket analýza slouží pro převážně pro analýzu celkové nálady a trendů. Možné je samozřejmě ji využít i pro časování vstupů do obchodů, kdy budeme například chtít, aby stejný signál nastal alespoň na dvou korelujících trzích, abych do obchodu vstoupili.

Záleží na našem obchodní systému. Jako vždy platí, že k odpovědím se dostaneme testováním na historických datech a na demo účtu.

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *