Jak budovat obchodní strategii (6) – ukazatele

Při technické analýze můžou jako pomocník pomoct ukazatele neboli tak zvané indikátory.

Ať už obchodujeme binární opce nebo Forex, jedním ze základních nástrojů pro předpovídání budoucího vývoje ceny je technická analýza. Ta sama o sobě má několik svých nástrojů, o kterých jsem v tomto seriálu už psal. Dnes se podíváme na ukazatele.

Co jsou ukazatele

Ukazatele mají většinou formu pomocných křivek nebo sloupců, které do grafů zakreslí obchodní platforma, jako je Metatrader. Cílem ukazatelů je převést různé vypočtené hodnoty do grafické podoby, podobně jako když si na základě tabulky dat vytvoříte graf.

V první řadě je třeba si uvědomit, že burzy poskytují jen tři základní data: cenu, čas a obchodované objemy. Veškeré ukazatele, až na výjimky jako je COT (commitment of traders), proto pracují s těmito základními hodnotami a pomocí různých výpočtů dospívají k odvozeným číslům.

Jednoduchým příkladem jsou klouzavé průměry, když si v grafu zobrazíte křivku průměrné ceny za libovolný počet předchozích časových úseků. Další ukazatel, jako třeba CCI, pak může pomocí křivky ukázat, jak cena kolem takového průměru osciluje.

Indikátory proto nemůžou nikdy ukázat něco nového, jsou to vždy čísla odvozená ze základních dat burzy, vždy ukazují jen to, co dělá cena a/nebo objem, jen to zobrazují jinou formou.

Použití

Z výše uvedeného vyplývají výhody a nevýhody ukazatelů. V první řadě není možné očekávat, že na základě jednoho nebo dvou indikátorů postavíme zázračnou strategii, která bude předpovídat všechny cenové pohyby.

Podle druhů ukazatelů si také musíme uvědomit, že ty, které pracují s historickými hodnotami, budou vždy mít určité zpoždění vůči aktuální ceně.

Na druhé straně můžou ukazatele pomoct nám rychle se zorientovat v základním dění. Zkrátí se tak čas na čtení určitých aspektů trhu. Ukazatele můžou být dobrým pomocníkem, když víme, jaké používáme, co znamenají a jak jsou vypočteny. Jinými slovy když si uvědomíme jejich podstatu a omezení.

Na druhé straně můžou být indikátory také zlým pánem, pokud bez sebemenších znalostí budeme do grafů sázet jeden vedle druhého v nadějí, že najdeme například nějaké zázračné křížení jejich křivek, které nám zajistí velkou úspěšnost obchodů. Není možné vycházet jen z indikátorů, hlavní pro nás musí vždy být, co dělá cena.

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *