Trendová čára

Jak budovat obchodní strategii (5) – trendy a trendové čáry

Jak používat jeden ze základních nástrojů technické analýzy neboli jak pracovat s trendy.

The trend is your friend aneb trend je váš přítel – tak zní staré traderské pořekadlo. A vzhledem k tomu, že jako obchodníci jednotlivci nedokážeme ovlivnit cenu, je logické, že je lepší jít s davem, tedy držet se trendů.

Co je trend

Rostoucí trend
Rostoucí trend.

Trendem u ceny nazýváme souvislý pohyb určitým směrem, nahoru nebo dolů. Když cena dělá vyšší dna a vyšší vrcholy, je trend rostoucí, a naopak, když dělá nižší dna a nižší vrcholy, je trend klesající.

Samozřejmě cena může také jít do strany, nedělat nové vrcholy a dna, pak trend není a je lepší se držet stranou. I když pokročilejší obchodníci můžou obchodovat odrazy o horní a spodní hranice netrendového pásma, ale o tom až někdy jindy.

Trend znamená hlavní směr pohybu ceny a měli bychom se nad ním zamyslet vždy, když hledáme příležitost pro vstup do obchodu. Trend se samozřejmě odvíjí od časového rámce grafů, na který koukáme. Na čtvrthodinovém grafu může být trend opačný než třeba na denním grafu.

Pro identifikaci trendů nám můžou pomoct různé indikátory, v Metatraderu třeba fraktály, které označují lokální vrcholy a dna, kdy na každé straně úsečky/svíčky jsou minimálně další dvě s nižšími vrcholy nebo dny.

Trendové čáry

Klesající trend
Klesající trend.

Při práci s trendy si můžeme pomáhat kreslením trendových čar, na nichž můžeme nacházet vhodné příležitosti pro vstupy, neboli je využít k načasování obchodů. Obchody musíme dobře časovat, protože v rámci trendů jde cena jedním směrem naprosto souvisle jen výjimečně, častější jsou trendy s drobnými korekcemi.

A není nic více frustrujícího, než nastoupit do rostoucího trendu na korekci, kdy cena krátce klesne, aby nám připravila ztrátu, a pak opět dlouho pokračovala v růstu. Na trendových čarách, které jsou formou supportů a resistencí, můžeme proto nacházet vhodné vstupy, protože je předpoklad, že čára bude působit jako určitá bariéra.

Závěr

Obchodování v trendech je základem většiny strategií a určitě by se ho měli držet především nováčci. Práci s trendy je třeba se naučit, proto využijte třeba bezplatný Metatrader a začněte si hrát s grafy, tyto znalosti a zkušenosti se vám budou určitě hodit.

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *