Důležitý support/resistence

Jak budovat obchodní strategii (4) – supporty a resistence

V dnešním článku se podíváme na jeden ze základních stavebních prvků obchodních strategií, na důležité cenové úrovně.

Koncept supportů a resistencí je ve své podstatě velmi jednoduchý. Vždy se jedná cenovou hladinu, která klade odpor, od které se cena odráží, kterou má problém překonat a tak dále.

Důležité zóny

V angličtině jsou dva názvy, support pro podporu, kterou se ceně nedaří prorazit směrem dolů, a resistence pro odpor, který se ceně nedaří prorazit směrem nahoru.

Ovšem ve chvíli, kdy cena úroveň prorazí, ze supportu se stává resistence a opačně, z resistence je support. Důležité je to z toho pohledu, že pokud měla cena s danou úrovní problém z jedné strany, pravděpodobně bude mít i problém z druhé strany.

Pro nás obchodníky Forexu a binárních opcí je to důležité z toho důvodu, že se tak můžeme pokoušet předpovídat důležité cenové úrovně, na kterých se může něco dít, na kterých můžeme hledat vstupy do svých obchodů.

Jak vidíte v příkladu na obrázku, ceně se nedařilo prorazit úroveň zakreslenou čárou, byl to významný support. Jakmile ji překonala, přišla ji otestovat z druhé strany a byla znovu odmítnuta, takže se cena odrazila druhým směrem.

Obchodování

Pokud potřebujeme při obchodování používat ochranné příkazy pro výstup ve ztrátě, jsou tyto zóny dobrým místem, protože budeme vědět, že fungují jako určitá přirozená bariéra.

Pro rozpoznávání supportů a resistencí je důležitá praxe. Nejjednodušší je si otevřít grafy, procházet si historii a kreslit si čáry, tak se to naučíme nejlépe. Pak je samozřejmě třeba trénovat také na demu, protože když nevidíte budoucnost, bude to o trochu těžší.

Nakonec je třeba si uvědomit, že supporty a resistence sami o sobě jako obchodní strategie fungovat nemůžou. Je potřeba je doplnit o pravidla pro vstup do obchodu. To znamená, že si musíte najít a definovat, co se musí na dané cenové úrovni stát, abyste to považovali za platný signál pro vstup do obchodu.

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *