Jak budovat obchodní strategii (10) – reverzní cenové patterny

Jedním ze základních nástrojů pro obchodování podle price action jsou tak zvané cenové patterny.

Price action se vyznačuje obchodováním čistě nebo převážně podle pohybů ceny, tedy bez využití různých ukazatelů a podobně.

Cenové patterny neboli formace neboli vzory jsou pak cenovými útvary, které mají tendenci vést k určitým pohybům. Nejčastěji se obchodují v kombinaci s něčím jiným, například s úrovněmi support a resistance.

Zkombinovat je je ale možné s celou řadou ostatních nástrojů, využití se meze nekladou. V tomto článku si představíme základních reverzní patterny.

Double top, double bottom

Dvojité, resp. dokonce trojité dno.
Dvojité, resp. dokonce trojité dno.

Double top je dvojitý vrchol a double bottom je dvojité dno. Nejedná se o nic jiného než o dvojité odrazy od víceméně stejné cenové úrovně.

Lokálně jsou to reverzní patterny, tzn. po dvojitém odmítnutí určité úrovně očekáváme pohyb ceny opačně, směrem od odmítnuté úrovně.

Z globálního pohledu ale můžeme samozřejmě vyhledávat tyto formace v trendech, respektive na jejich korekcích, a považovat je za potvrzení, že cena hodlá pokračovat ve směru převažujícího hlavního trendu.

Double top a double bottom lze také obchodovat trendově na tak zvaných flipech, tzn. na supportech a resistancích, které byly cenou prolomené.

Head and Shoulders

Head and Shoulders
Ramena můžou být šikmo. Hlava je uprostřed nejvyšší.

Do češtiny přeloženo Hlava a ramena. Někdy také Ghost neboli duch. Lokálně se rovněž jedná o reverzní pattern, kdy cena udělá nižší, vyšší a nakonec opět nižší vrchol, než nastane pokles.

Růstu předchází opak, vyšší dno, nižší dno a pak opět nižší dno.

Nižší vrcholy a dna jsou označovány za ramena a vyšší za hlavu, odtud pramení název této formace.

Ramen může být víc, stejně tak hlavy můžou být dvě. Variací je mnoho a je potřeba si nastudovat to, co budeme umět rozpoznávat a obchodovat. Vstupy většinou začínáme hledat po prolomení základní čáry, viz. obrázek.

Využití

Většině začínajícím obchodníků se to asi nebude líbit, ale price action je velmi individuální styl obchodování. Stejně jako trendovou čáru dva obchodníci nenakreslí stejně, tak platí i pro cenové patterny, že každý uvidí jiné a bude je chtít využít jinak.

Nicméně všechny výše uvedené se v grafech vyskytují od nepaměti a stejně dlouho jsou obchodníky využívány. Jde o to, jak se je naučíme využívat v našich konkrétních podmínkách, ať už při obchodování binárních opcí nebo Forexu, vždy jde o přizpůsobení se konkrétním aktivům a časovým rámcům.

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *