Alternativní grafy

Jak budovat obchodní strategii (11) – vlastní cenové patterny

Při obchodování binárních opcí a Forexu se vše podřizuje pravidlům ziskovosti, takže klidně pusťte uzdu vlastní fantazii.

V sérii článků o budování obchodních strategií jsem se věnoval řadě základních prvků, které je možné využít při tvorbě vlastního obchodního systému. Podle mě je vhodné, aby se každý obchodník orientoval v pojmech, jako jsou trend, support a resistance, cenový pattern, indikátor a podobné.

To ovšem neznamená, že všechny tyto nástroje musíte používat, abyste byli úspěšní. V tradingu neplatí žádná pevná pravidla, jde jen o to, aby byl systém dlouhodobě ziskový.

To na jedné straně znamená, že máte používat jen ty nástroje, které se vám osvědčily a které fungují, na straně druhé pak můžete vymýšlet zcela nové věci, které jste nikde jinde zatím neviděli.

Týká se to především cenových patternů neboli formací, ale také třeba money managementu, při zachování zdravé míry rizika, samozřejmě.

U cenových grafů máte obrovské množství možností, nejen z hlediska cenových formací. Dvojitá dna a vrcholy, head and shoulders a podobné budou mít váhu vždy, ale sami můžete objevit vlastní formace, které vám budou fungovat.

Kromě toho můžete používat alternativní svíčky, jako range, tickové, volume nebo třeba renko (ne všechny musí být dostupné ve vaší platformě).

Trading je podle mě vysoce individuální záležitostí, a proto se nebojte experimentovat, samozřejmě nejdřív na demo účtu, se vším, co vás napadne.

Přitom ale buďte metodičtí. Existuje totiž riziko, že se ztratíte ve zkoušení všeho možného, aniž byste cokoliv řádně otestovali. Každý nápad je vždy třeba otestovat na dostatečně velkém vzorku dat a obchodů, abyste mohli činit relevantní závěry.

Je to sice zdlouhavá a ne moc příjemná práce, nicméně nutná. Hrnout se do obchodování bez řádně otestované strategie nemá cenu. Po ztrátách si pak totiž uvědomíte, nejenže jste přišli o peníze, ale také o čas, který jste mohli věnovat pilování ziskové strategie.

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *