Vnímání ztrát při obchodování

Celý život jsme zvyklí vnímat ztráty negativně, ale při tradingu se musíme naučit jiný přístup.

I když nám jde při obchodování o zisky, bez nadsázky se dá říct, že pro úspěch jsou klíčové ztráty. Jak s nimi umíme pracovat a jak je vnímáme, protože bez nich se neobejdete.

Ať už obchodujete binární opce, Forex nebo cokoliv jiného, ztrátové obchody prostě mít budete, s tím se nedá nic dělat. Jde jen o to, aby byl součet ztrát menší než součet zisků. Když se vám hromadí ziskové obchody, vaši psychiku to nijak nepotrápí, naopak. Ovšem když přijde řada ztrát, může přijít nervozita, a z ní vyplývající chyby.

Proto je tak důležité umět se se ztrátami vyrovnat. Ale zároveň je to velmi těžké, protože každá ztráta znamená úbytek vlastních peněz. Ale s tím je prostě třeba se smířit.

Je třeba nad tím uvažovat tak, že bez ztrátových obchodů nebudete mít ani ty ziskové. Každá obchodní strategie generuje zisky i ztráty v určitém poměru. Abyste tohoto poměru dosáhli, což určitě chcete, jinak byste strategii vůbec nenasazovali, musíte obchody prostě brát všechny tak, jak přijdou.

Ve chvíli, kdy začnete selektivě vybírat jen některé na základě dojmů, je to cesta k narušení výsledků strategie. Když obchodujete s vlastními penězi, musíte dodržovat to, co jste si natestovali a formulovali jako ziskovou strategii. Jakékoliv vychýlení od plánu bude znamenat jiné výsledky.

S trochou smůly vám taková odchylka přinese zisky, takže posílí váš dojem ze správnosti vašeho jednání, ale v dlouhodobém horizontu byste museli mít opravdu velké štěstí, aby to neslo pozitivní výsledky.

Zisky totiž generují jen přístupy, které mají v trzích určitý edge, to znamená nějakou trvající výhodu. Ta musí být ověřená pečlivým testováním na historických datech a demo účtu. A změny obchodního plánu podle momentálních nálad a dojmů takovou výhodu téměř jistě zruší.

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *