Psychika dokáže potrápit každého obchodníka

Ať už obchodujete binární opce, Forex nebo něco jiného, dříve nebo později poznáte, že psychologie obchodování je jedním z nejobtížněji zvládnutelných témat.

Někteří obchodníci pocítí už na demu, že rozhodování při vstupech do obchodů není snadné. Protože máte vždy omezený čas na rozhodnutí, jste pod tlakem, se kterým není snadné se vyrovnat.

Plné zatížení samozřejmě přijde až se skutečnými penězi, protože každá chyba se přímo projeví ve vašich financích. Celou záležitost komplikuje skutečnost, že obchodovat bez ztrát nejde, takže když obchod nevyjde, není snadné zachovat chladnou hlavu a vyhodnotit, zda to byla ztráta podle plánu či chyba.

Základem a hlavní oporou by měl být robustní a dobře otestovaný obchodní plán. Čím jste mu vzdálenější, tím více vás bude deptat psychika a budete váhat nejen při vstupech do obchodů, ale jak už bylo zmíněno, také při hodnocení obchodů, které skončily ztrátou.

Zatímco u hodnocení obchodů si můžete dát časový odstup a hodnotit je v klidu, u vstupů si tento luxus dopřát nemůžete. Proto je dobré mít sepsaná pravidla obchodní strategie a plánu co nejpodrobněji, abyste se měli čím řídit ve chvílích, kdy hrozí váhání.

Při rozhodování je třeba si uvědomit, že klíčový není výsledek jednoho obchodu, ale zda jsme dodrželi obchodní plán. Protože při samotném obchodování není čas a prostor pro přehodnocování strategie, na té pracujeme při testování a demování.

Jakmile jde o samotné investování, musíme konat podle připraveného plánu, dělat jakékoliv změny za běhu je velmi nebezpečné. Jednotlivé obchody můžeme hodnotit jen podle toho, zda odpovídají plánu. Celkové hodnocení výkonnosti strategie je otázkou statistiky, takže potřebuje dostatečně velký vzorek obchodů a nedělat ukvapené závěry.

Pokud je tedy pro vás psychologie tradingu aktuálně důležitou otázkou, hledejte oporu ve svém obchodním plánu. Musíte si ho postavit tak, abyste mu věřili. Chyby se občas dopustí každý, cílem je se zlepšovat a minimalizovat jejich výskyt. Je důležité odlišit samotné obchodování od budování a ladění strategie, jsou to věci, které musí probíhat odděleně.

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *