Martingale příklad

Proč neobchodovat Martingale

Na několika webových stránkách jsem narazil na různé obchodní systémy, které byly více či méně skrytou formou systému Martingale. Ten považuju za velmi nebezpečný, proto bych před ním chtěl varovat.

Co je Martingale

Martingale původně vznikl jako strategie pro sázení, viz. Wikipedia. Jako systém je velmi jednoduchý, spočívá v navyšování sázené částky v případě prohry, abyste pokryli předchozí ztráty. Záleží na výnosnosti sázky, ale zpravidla jde o zdvojnásobování částky po každé prohře.

Sázku zdvojnásobujete tak dlouho, dokud nepřijde výhra, která vám pokryje všechny předchozí prohry v daném kole a přinese ještě něco navíc.

Martingale na binárních opcích

Protože máte při obchodování binárních opcí vždy jen dvě možnosti, a tedy šanci 1:1, že dosáhnete zisku, snaží se někteří obchodníci aplikovat Martingale i do binárního obchodování. To ale může vést k rychlé likvidaci vašeho účtu.

Podle Martingalu byste si měli vybrat jeden typ opce (Call nebo Put) a pořád obchodovat jen v tomto jednom směru, dokud nepřijde zisk. Po každé ztrátě musíte investici navyšovat tak, aby pokryla všechny předchozí ztráty.

Stačí ale trocha matematiky, abyste přišli na to, že to může znamenat velmi rychlý konec obchodování. Podívejme se na následující příklad. Začnete s investicí 10 dolarů a budete po každé ztrátě navyšovat investici přesně tak, jak vyžaduje Martingale.

Potká vás pět ztrát za sebou, což není výjimečná situace, pokud klikáte obchody bez strategie jen podle Martingalu. V takovém případě u šestého obchodu budete potřebovat investovat už 470 dolarů, což znamená, že jste museli začínat se zůstatkem minimálně 840 dolarů. A pokud vám tento šestý obchod vyjde, dosáhnete zisku pouhých šesti dolarů.

ObchodInvesticeCelkové investiceVýsledekBilance
1.1010-10-10
2.2030-20-30
3.4070-60-70
4.90160-110-160
5.210370-370-370
6.47084010306

Pokud vím, tak většina lidí začíná obchodovat s pár stovkami dolarů, takže by skončili s vybíleným účtem už po čtyřech ztrátách v řadě. A kdybyste měli víc, je třeba si uvědomit, že brokeři omezují investice na jeden obchod, takže pokud byste nenarazili kvůli nedostatku kapitálu, dříve nebo později by vás zastavila technická omezení brokera.

Závěr

Martingale je velmi nebezpečná strategie, ať už se skrývá za jakýmkoli názvem. Kdykoliv vám někdo radí zdvojnásobovat investice, dokud není obchod ziskový, neposlouchejte ho. Dříve nebo později byste si tímto způsobem zrušili účet.

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *