Volba time frame

Co je time frame grafu

V některých svých článcích jsem použil výraz „time frame“ a jeden čtenář mi připomněl, že ne všichni musí být srozuměni s tím, co znamená. Proto to vysvětlím v tomto textu.

Time frame znamená časový rámec. Ti, kdo nikdy nepracovali s cenovými grafy, možná pořád tápou, protože jsou zvyklí vídat cenové grafy jako jednu souvislou křivku. Je ale třeba si uvědomit, že každý bod této křivky představuje cenu v určitém okamžiku, v tisku to většinou bude cena na konci daného dne.

Ale v průběhu dne se cena pohybuje, stejně jako se pohybuje v průběhu každé hodiny, minuty i sekundy. Proto i když si podíváte na křivku minutového grafu, neuvidíte veškerý cenový pohyb, ale za každou minutu jen jednu hodnotu, zpravidla tu z konce minuty.

Time frame neboli časový rámec grafu pak říká, jaký časový úsek shrnuje cena v každém bodě grafu. Takže když mluvíme o hodinových grafech, tak každý bod (případně úsečka nebo svíčka, ale o tom až později), představuje cenu v dané hodině.

To důležité zejména při obchodování binárních opcí. Protože když si snažíme vybudovat obchodní strategii, je dobré ji testovat na historických datech. A když například obchodujeme opce s půlhodinovou splatností, denní grafy by nám byly k ničemu, protože z nich vyčteme, co se dělo v průběhu dne.

Volba time framu je tedy u binárních opcí důležitá, musíme ji sladit s expirací neboli splatností, kterou obchodujeme. Time frame našich grafů by určitě neměl být delší, než je splatnost opce, právě proto, abychom mohli při testování na historických datech zjišťovat, jestli by naše vstupy vedly k ziskům nebo ztrátám.

A jak si takový time frame nastavíte? V případě, že užíváte Metatrader, nahoře máte ikonky s označením M1, M5, M15, H1 atd., které značí minutový graf, pětiminutový graf, patnáctiminutový graf, hodinový graf a tak dále. Určitě doporučuji si s tímto pohrát a zkoušet, které časové rozlišení se vám čte nejlépe.

2 názory na “Co je time frame grafu”

 1. broz lucia

  dobry den

  jaky timeframe byste doporucil na opce s delsi expiraci jako 2 a 4 hodiny,

  diky

  1. Filip Bárta

   Dobrý den, u dvouhodinových opcí hodinové nebo dvouhodinové (pokud je platforma nabízí), u čtyřhodinových čtyřhodinové grafy.

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *