Jak automatizovat obchodní systém bez IQ Option Robots

Po krátkém fungování skončila služba IQ Option Robots, která umožňovala automatizaci obchodních nápadů.

Pokud se obchodování binárních opcí věnujete poctivě a důkladně si připravujete svůj obchodní systém, jistě dobře víte, jak zdlouhavé a nudné může být takzvané backtestování neboli testování na historických datech.

Musíte procházet grafy svíčku za svíčkou a zjišťovat, jaké výsledky by měl váš systém v aktuální verzi. Dlouhou dobu neexistoval žádný nástroj určený přímo na binární opce, který by vám v tomto ohledu mohl pomoct.

IQ Option Robots

Pak inovativní broker IQ Option přišel se službou Robots, ve které se bez znalostí programování dalo naklikat základní systém a nechat jho automatizovat. Pak bylo možné jho testovat na historických datech, což značně urychlilo práci.

Jenomže služba IQ Option Robots vydržela jen pár měsíců a broker ji zrušil. Oficiálně kvůli technické nevyváženosti, důležitosti integrity a respektu k zákazníkům. V tomto článku pak uvedli spekulaci, že si lidé pletli IQ Option Robots s hotovými systémy na vydělávání peněz, a tento omyl stál tyto lidi peníze. Protože do databáze služby mohl nahrát kdokoliv jakéhokoliv svého robota.

Výsledek je takový, že jsme tam, kde jsme byli, tedy u manuálního testování.

Jiné možnosti

Nezávisle na IQ Option Robots tu vždy byl Metatrader, tedy bezplatná obchodní platforma primárně určená pro Forex. Ta v sobě obsahuje nástroje pro programování a testování systémů, a s trochou šikovnosti se na ní dají testovat i systémy pro binární obchodování. Ovšem vyžaduje to programování.

Existuje také řada nástrojů pro generování obchodních systémů pro Metatrader přes vizuální rozhraní. Ovšem nezkoušel jsem všechny, takže nemůžu říct, do jaké míry jsou efektivní a použitelné. Všechny možnosti MQL využijete asi jen při vlastním programování.

Tato cesta se podle mého názoru tedy hodí pro lidi, kteří mají k programování blízko, jinak moc použitelná není. Samozřejmě si lze vždy také někoho najmout, aby váš nápad převedl do kódu za vás.

Pozor na výsledky

U automatizovaného testování, ale do jisté míry i u ručního testování, je třeba brát výsledky s menší rezervou. U všech druhů testování jste hodně závislí na kvalitě historických cenových dat, na kterých testujete. U automatizovaného testování pak také na kvalitě softwaru, prostřednictvím kterého testy provádíte.

Proto při pozitivním výsledku testů nelze okamžitě nasadit obchodní systém na živý účet, vždy je třeba ještě prověřit vše na demo účtu v reálném čase, abyste měli jistotu, že test poskytl relevantní výsledky.

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *